Jakon: návod, jak jej úspěšně pěstovat
Jakon je plodina, která pochází z Jižní Ameriky. Konkrétně z oblasti Kolumbie a Ekvádoru. V podstatě se jedná o slunečnici – náleží do stejné čeledi jako ona a také ji svým vzhledem připomíná. Při pěstování jakon ale spíše přirovnáváme k topinamburu, jemuž je velmi podobná květem i vzrůstem. Rostlina může dorůst do výšky až 2 metry. Produkuje velké zelené listy a kvete žlutými květy. Pěstuje se pro své hlízy, které mají chuť a texturu podobnou jako mix jablka a melounu.
Příprava půdy
Pokud se rozhodnete jakon pěstovat, připravte si na něj půdu. Vyberte slunné stanoviště. Půdu pořádně prokypřete vidlemi, aby byla lehká a vzdušná. Můžete ji předem obohatit i o kompost. Předklíčené hlízy pak sadíme do hloubky asi 3 cm. Jednotlivé rostliny jsou veliké, takže je dobré je sadit ve vzdálenosti minimálně 0,5 m. Jakon roste dobře a rychle i v chudých půdách, nicméně nejlepších sklizní dosáhneme, když mu poskytneme bohatou a dobře propustnou půdu.
Jakon : Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org
Kdy se pustit do výsadby?
Nejedná se o rostlinu mrazuvzdornou, proto ji vysazujeme od poloviny května. Vegetační období je poměrně dlouhé (6 až 7 měsíců), takže rostlinu sklízíme těsně před příchodem prvních mrazíků. K výsadbě je vhodné použít předpěstované sazenice, neboli předklíčené hlízy. Ty vysazujeme do květináčů již koncem března.
Dva různé druhy hlíz
Rostlina produkuje dva druhy hlíz, z nichž jedna hlíza je načervenalá, a ta druhá je hnědá. Obě to jsou podzemní hlízy. Načervenalé hlízy se nachází na spodní části stonku. Když jsou mladé, lze je jíst. Používají se ale spíše k rozmnožování rostliny. Po sklizni je chráníme před sluncem, zasypeme je jemným pískem nebo pilinami, které dostatečně navlhčíme, aby nedošlo k vysušení těchto hlíz. Až začnou klíčit, můžeme je zasadit. Hnědé hlízy jsou ty, které používáme ke konzumaci. Můžeme je jíst syrové, ale také vařené či pečené.
Sklizeň rostliny
Jakon sklízíme v období, kdy celá nadzemní část rostliny uvadne a odumře. Právě nyní totiž dochází k tomu, že hlízy získávají nejvíce sladkosti. Pro zvýšení výnosu z hlíz je ale dobré několik hlíz odebrat ještě předtím. Jakmile tedy uvidíte, že se půda v okolí základny vaší rostliny nadzvedává, několik málo hlíz odeberte. Jedna hlíza váží obvykle 300 g, najdou se ale i hlízy, jejichž hmotnost dosahuje i 2 kg.
Skladování hlíz
Hlízy můžete po dobu asi dvou týdnů nechat ležet na slunci, čímž urychlíte proces zvyšování sladkosti. Můžete je ale také ihned uskladnit na chladné, temné a suché místo s dobrou cirkulací vzduchu. Takto vydrží několik měsíců. Čím déle je budete skladovat, tím sladší budou. Může za to přirozená přeměna škrobu obsaženého v hlízách jakonu.
Jakon hlízy: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!