Jaké druhy zeleniny vysít a vysadit ještě teď, aby vás na zahradě potěšila brzká úroda. Své místo tu najdou staří známí i exotičtí nováčci

Jaké druhy zeleniny vysít a vysadit ještě teď, aby vás na zahradě potěšila brzká úroda. Své místo tu najdou staří známí i exotičtí nováčci. Když zářivé barvy léta přejdou do svěžích a zlatavých odstínů podzimu, mají zahrádkáři jedinečnou příležitost prodloužit si zahradnickou sezónu.

Ačkoli není možné vysadit a vysít všechny druhy zeleniny, které vás napadnou, některým odrůdám se daří. Mezi oblíbené volby pro podzimní výsev patří zimní salát, přezimující cibule, mrkev, kadeřavá petržel, zelí, česnek, ředkvičky, zimní pórek, špenát a pastinák.

Výběr správné doby a místa pro výsev

Nejvhodnější období pro výsev výše uvedených druhů zeleniny trvá do poloviny listopadu. Stejně důležitý je však i výběr vhodného místa. Ideální půda by měla být lehká, hlinitá nebo písčitohlinitá s dobrou drenáží. Důležité je zajistit, aby půda byla při výsadbě dostatečně vlhká. Vybrané místo by navíc mělo být dostatečně osluněné a částečně chráněné před nejsilnějšími mrazy.

pórek

Foto: Pixabay

Vždy je také vhodné vysévat semena na místo, kde se v předchozí sezóně pěstoval zcela jiný druh zeleniny. Pokud jste půdu nedávno pohnojili, vyhněte se okamžité výsadbě a dopřejte půdě čas na zotavení. Rozumnou volbou je použití bílé geotextilie k zakrytí plochy pro výsadbu. Tato metoda zaručuje optimální podmínky pro klíčení semen.

I když jsou vybrané rostliny odolné vůči chladu, je vhodné je chránit, když přijdou první mrazy. Ochranná opatření nemusí být složitá – postačí lehké zasypání kompostem nebo zeminou kolem sazenic. Zelenina, kterou lze sklízet i v zimních měsících, vyžaduje ochranu. Pokud jsou vystaveny silným mrazům, hrozí jim nenapravitelné poškození, které může vést ke snížení výnosů.

Výsadba a péče o vybrané druhy

  • Zimní salát: Semena zimního salátu vysejte na slunné, chráněné místo. Půdu udržujte trvale vlhkou, abyste podpořili klíčení. Dostatečné rozestupy mezi rostlinami umožní optimální růst.
  • Ozimá cibule: Sázejte sadbu cibule nebo mladé rostliny do dobře propustné půdy. Udržujte mírnou vlhkost a chraňte mladé rostliny před silnými mrazy.
  • Mrkev: Semena mrkve vysejte do hluboké, kypré půdy, aby se přizpůsobila jejich růstu. Jakmile sazenice vzejdou, prořeďte je, aby se zabránilo jejich přehuštění.
  • Kadeřavá petržel: Pro petržel vyberte slunné nebo částečně zastíněné místo. Udržujte půdu rovnoměrně vlhkou a zvažte mulčování, abyste rostliny dobře izolovali.
  • Kapusta: Sazenice kapusty vysazujte do úrodné, dobře propustné půdy. Zajistěte dostatečné rozestupy mezi rostlinami a poskytněte jim ochranu před extrémním chladem.
  • Česnek: Oddělte cibule česneku na jednotlivé stroužky a zasaďte je špičatým koncem nahoru do dobře propustné půdy. Mulčování může pomoci regulovat teplotu půdy.
  • Ředkvičky: Vysejte semena ředkviček do lehké, dobře odvodněné půdy. Pravidelné zalévání je nezbytné, aby kořeny nebyly příliš štiplavé.
  • Zimní pór: Sazenice póru vysazujte do úrodné půdy, která zadržuje vlhkost. Při růstu rostlinky nahrnujte půdu kolem nich, aby se stonky krásně vybělily.
  • Špenát: Vysejte semena špenátu do úrodné půdy bohaté na vláhu. Přiměřené rozestupy a pravidelná zálivka podpoří zdravý růst.
  • Pastinák: Semena pastináku vysévejte do hluboké půdy bez kamenů. Vyžadují delší vegetační období, proto je zásadní včasná výsadba.

Pečlivě vybrané zelenině se na podzim nejen daří, ale je také čerstvým a výživným doplňkem zimního jídelního stolu. Určitě to tedy vyzkoušejte.

Zdroj: https://prima-receptar.cz/podzimni-vysev-aneb-nic-neni-nemozne/, https://www.culinabotanica.cz/zahrada/podzimni-sklizen

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)