Jaké využití má trnovník Akát?
Trnovník akát, původem ze Severní Ameriky, se do Evropy dostal v 17. století. U nás se akát využívá jako medonosná rostlina. Zpracovává se však i jeho akátové dřevo nebo květ a z něj akátový med nebo akátový sirup. Květy akátu mají totiž léčivé účinky, a jaké?
Jak akát vypadá?
Akát je opadavým keřem či stromem. V optimálních podmínkách dorůstá výšky až 30 metrů. Akát má zakřivený kmen, řídkou a nepravidelně rozložitou korunu. Kořeny jsou tenké a bohatě větvené, listy dlouze řapíkaté s délkou až 20 cm. V květnu a červnu je strom zdoben intenzivně vonícími bílými nebo narůžovělými květy. Květy mají navíc sladkou chuť a je to jediná část stromu, která není jedovatá. Plody akátu vypadají jako dlouhé lusky v hnědé barvě a zůstávají na stromě až do dalšího roku.
Léčivé účinky květů
Květy akátu obsahují vonné silice, třísloviny, flavonoidy, amygdalin, asparagin aj. Květy se tak sbírají pro farmaceutické zpracování nebo pro výrobu parfémů a kosmetických přípravků. V lidovém léčitelství ho nacházíme v podobě čaje a sirupu. Akátu jsou totiž připisovány diuretické, spasmolytické a žlučopudné účinky. Květ akátu, tak může pomoct při křečích zažívacího traktu nebo pomáhá při lepším trávení a metabolismu. Vyrábí se také akátový med, který je velmi vzácný. Je to opravdu luxusní med, řidší konzistence a světlé barvy. Výborný k nakládání např. oříšků nebo ovoce do medu.
Využití akátového dřeva
Akátové dřevo je poměrně málo využívaná dřevina a člověk by si řekl, že u nás ani neroste. Opak je však pravdou a můžeme ho sehnat téměř lokálně. Toto dřevo má však skvělé vlastnosti. Je tvrdé, houževnaté a vhodné na místa, kde jiné dřeviny brzo hnijí nebo odcházejí. Odolnost proti dřevokaznému hmyzu je zapříčiněna zřejmě jedovatými látkami v kůře stromu a tím pádem i ve dřevě. Lidé, poptávají hlavně akátové kůly, ale využívá se už i v nábytkářství na stavbu malých člunů nebo jako ceněné topivo.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.