Jaké výhody má ovoce sušené mrazem?
Uchování ovoce patří mezi velmi často diskutované oblasti. Vždyť pokaždé po sklizni dochází k tomu, že se snažíme co největší množství ovoce efektivně uskladnit. Nikdy nevíte, kdy se vám nyní v zimě bude hodit. Tradičně se ovoce suší, případně mrazí. Mnohdy také dochází k jeho zavařování a nakládání. Nejmodernější metodou uchování ovoce je lyofilizace. Že nic takového neznáte a zdá se vám tradiční sušení efektivní. Přesvědčíme vás o opaku.
Nevýhody klasického sušení ovoce
U běžného sušení ovoce se setkáváme především s tím, že dochází ke změně jeho vzhledu a ve finále také chuti. Sušení probíhá tak, že se ovoce nechává na sluníčku a postupně se z něj odpařuje voda. Stejný princip funguje také při sušení v sušičce. Ovoce se prakticky stává mnohem sladším, a to díky maximální koncentraci cukru v něm. Po odpaření vody právě zůstává zejména přirozený přírodní cukr. Dochází ale ke ztrátě mnohých vitamínů a minerálních látek. Je to škoda, protože právě ony dokážou lidský organismus obohatit.
Co je lyofilizace?
Sousta lidí se vždy snažila usušit ovoce tak, aby zachovalo své přirozené vlastnosti. Postupem času se přišlo právě na lyofilizaci. Jedná se o proces, při kterém dochází k zamražení ovoce a následně jeho sušení pod minimálním tlakem. Na tvarovou deformaci můžete zapomenout stejně tak jako na krabatění a ztrátu oněch látek. Dokonce nedochází ani ke změně chuti ovoce, což lze považovat za velkou přednost.
Stejně dobré jako čerstvé
Lyofilizované ovoce je vynikající a prostě si na něm můžete pochutnat i v zimě. Velkou výhodou lyofilizovaného ovoce je i několikanásobně delší trvanlivost. Můžete si být jistí, že prostě a jednoduše vydrží. Stejně tak je třeba zmínit i absenci jakýchkoli mikrobiálních látek, jež jinak negativně ovlivňují kondici sušeného ovoce.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.