Jaké má ibišek pokojové pěstování
Ibišky mají velké překrásné květy sytých barev, které vyrůstají na pěkně olistěném keříku. Jedná se jak o venkovní, tak pokojové rostliny. Pro pěstování si ho vybírá stále více lidí. A možná pro vás bude také novou informací, že se jedná o všestrannou léčivku. Přečtěte si, jaké nároky na pěstování uvnitř domu má tato velmi oblíbená rostlina.
Ibišek venkovní a pokojový
Ibišků je více než dvě sta druhů a jsou rozšířeny v tropech, subtropech i oblastech mírného pásu. U nás se dají ibišky pěstovat jako venkovní i pokojové rostliny. Nejpěstovanějším ibiškem je ibišek syrský, který lze pěstovat jak volně, tak v nádobě. Pěstovat venku můžete také bahenní ibišek, se kterým však mnoho zahrádkářů nemá příliš zkušeností, jelikož se jedná o novinku. Oblíbené jsou pro pěstování velkokvěté americké ibišky. Jako pokojový ibišek je nejčastěji pěstován ibišek čínský neboli čínská růže.
Pokojový ibišek a jeho pěstování
Aby vám ibišek dobře prospíval, je nutný dostatek světla, pravidelná zálivka a samozřejmě hnojení. Ibišek bude velmi dobře prospívat na světlém místě u okna. Zamezte však přímému dopolednímu slunci. Rostlina vyžaduje pravidelnou a rovnoměrnou zálivku. Při nedostatku vody budou rostlince opadávat poupata. Pokud bude mít vody mnoho, mohou mu začít uhnívat kořeny, žloutnout listy nebo bude uvadat. Ibišek je náročný na živiny. Na jaře a v létě jej přihnojujte každý týden hnojivem, které obsahuje všechny základní živiny. Rostlinu hnojte od dubna do září, tedy ve vegetačním období. Kvést ibišek přestává v říjnu. Přestaňte jej v této době hnojit a připravte rostlinu na zazimování.
Jak zazimovat ibišek
Zazimovat ibišek byste měli v průběhu listopadu. Pro zazimování pokojových ibišků je ideální místnost s teplotou kolem 12 až 14 °C. Teplota by však neměla klesnout pod 10 °C. Ibišek vyžaduje také řez, ideálně na polovinu výšky. Ten můžete provést koncem února. Během vegetace již stačí jen rostlině zaštípnout příliš dlouhé výhony. Přesazovat ibišek je vhodné před začátkem jara do humózní výživné půdy s podílem rašeliny. Po přesazení minimálně měsíc rostlinu nehnojte.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.