Jaké jsou reakce rostlin, když jim někdo ubližuje
Tajemství komunikace rostlin je poměrně pozoruhodné. Vždyť na něj ještě nikdo nepřišel a vědci se snaží najít podstatu toho, jakým způsobem spolu rostliny komunikují a jaké jsou zákonitosti jejich říše. Hodně zajímavý pohled ukázali američtí vědci, kteří odhalili, jakým způsobem reagují, když jim někdo ubližuje. Nervový systém jako zvířata nemají, nicméně po napadení se chovají velmi podobně.
Varovný systém aktivuje obranné reakce
Rostliny disponují svým vlastním varovným systémem. Pokud je na jednom místě něco poškodí, dochází k aktivaci obranného mechanismu. Jen vědci neví, co onu obranu spouští. Podle slov Simona Gilroye z vysoké školy ve Wisconsinu to zatím netuší. Po poškození by mělo dojít k nějakému elektrickému výboji, jenž proudí v těle samotné rostliny.
Foto: Pixabay
Elektrické výboje byly objeveny již v minulosti
Fakt, že v rostlinách jsou jakési mini elektrické výboje, je známý již z minulosti. Vědci nyní zkoumali, jak se rostliny chovají v momentu, kdy se jim zvýší přísun vápníku. Tento biogenní prvek je nezbytný pro jejich správný růst a stav. Zajímavý byl pokus botanika Masatsugu Toyoty, který geneticky modifikoval hořčici, která umožnila zjistit koncentraci vápníku v průběhu času. protein v rostlině fluoreskoval. Poté odřízli jeden list.
Zvýšil se glutamát
Podobně jako u zvířat. Šlo o mnohem pomalejší reakci než u zvířat. Konkrétně cca 120 metrů za vteřinu. U rostlin ovšem o nijak pomalý děj nešlo. Světlo procházelo rychlostí zhruba 1 milimetr za vteřinu.Aktivace ochranného systému závisela na aktivní produkci iontů. Rostliny díky látkám dokázala odpudit škůdce a útočník byl odrazen od dalšího zásahu. Závěr je takový, že rostliny v podstatě nepotřebují nervový systém k svojí obraně. Přesto ji bravurně zvládnou.
Zdroje info: news.wisc.edu, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, national-geographic.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.