Jaké jsou reakce rostlin, když jim někdo ubližuje

Sazenička

Když člověku působí někdo nebo něco bolest, snaží se tomu všemi možnostmi zabránit. Stejně tak to mají i zvířata, každé se chce bránit, utéct a podobně. Jak ale reagují na ubližování takové rostliny? Poměrně zajímavá otázka, na kterou se snažili najít odpověď američtí vědci. My se na některé jejich závěry podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Jsou poměrně zajímavé.

Tajemství komunikace rostlin

Právě komunikace rostlin je poměrně složitou a neprobádanou oblastí. Američtí vědci dokázali posunout onu roušku nevědění zase o kousek. Podle jejich závěrů disponují rostliny nervovým systémem podobným, jaký mají lidé či zvířata. Při napadení se tedy chovají hodně podobně.

Vlastní varovný systém

Přesně o tom hovořil botanik Simon Gilroy z vysoké školy ve Wisconsinu. Jestliže dojde k poškození nějaké části rostliny, je tento systém aktivován a dojde ke spuštění obranné reakce. Ukázalo se, že když rostlina přijde o list nebo nějakou jinou část, dojde v ní k jakémusi elektrickému výboji, který pak proudí ve všech jejích částech.

Pozorovací hořčice

Zajímavý je poznatek botanika Masatsuga Toyoty. Ten vyvinul geneticky takovou hořčici, která byla schopna umožnit botanikům zkoumat, jaké množství vápníku obsahuje. Do rostliny byl poté následně nepuštěn protein a její části fosforeskovaly. Následně se odřízl list a čekalo se na reakci. 

Zvýšení glutamátu

Přesně k tomu u pozorované rostliny došlo. Reakce na stresovou situaci byla pomalejší než u zvířat, nicméně světelná vlna prošla rychlostí kolem milimetrů za vteřinu, což je velmi rychlé. Došlo také k aktivní produkci iontů vápníku. Byl vyslán signál k odpuzení škůdců, který je měl odradit. I bez nervového systému v pravém slova smyslu to tedy rostliny dokázaly zvládnout.

Zdroj info: https://science.sciencemag.org/content/361/6407/1112/tab-figures-data

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.