Jaké chyby děláme při pěstování balkonových rostlin

Možná pěstujete balkonové rostliny každý rok, možná budete mít letos premiéru. Ať tak či tak, vždycky je dobré poučit se z chyb ostatních. V tomto článku se zaměříme na nejčastější chyby, kterých se zahradníci dopouštějí při pěstování balkonovek. Pokud se z nich poučíte, mohou vám jako odměna být krásně rozkvetlé truhlíky pestrobarevných květin různých druhů.

Nedostatečná zálivka

Mnozí z nás mají svoje balkonové rostliny vystaveny odpolednímu slunci. To znamená, že bude potřeba pravidelně je zalévat – a to i několikrát denně. Práci si můžete značně usnadnit, použijete-li samozavlažovací truhlíky. Takto budou mít rostliny velkou zásobu vody, kterou mohou využívat a vy tak nemusíte myslet na jejich neustálé zalévání. Pokud chcete odpařování vody snížit na minimum, použijte truhlíky světlejších barev.

Balkonové rostliny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Přelití

Samozavlažovací truhlíky dokážou vyřešit taktéž další problém, se kterým se balkonové rostliny potýkají, a tím je přelití. Chceme jim dopřát co nejvíce vody, a tak jí nalejeme do truhlíku víc, než je potřeba. Přebytečná voda může způsobit úhyn rostlin. Proto vybírejte truhlíky s odtokovými otvory, ve kterých nebude přebytečná voda stát přímo u rostlin ale odteče do oddělené nádoby (samozavlažovací truhlíky takto fungují).

Nedodržení správného postupu při výsadbě

Každá rostlina má svůj specifický způsob výsadby, který je potřeba dodržet. Obecně sadíme rostliny do hloubky po kořenový krček a zeminu na nich mírně přitlačíme tak, aby v ní rostlina dobře držela. Nemělo by se stát, že při zálivce rostlinka odplave pryč. Pokud nakoupíte letničky z obchodu v květináči a chcete je přesadit do svého zavlažovacího truhlíku, vždy je potřeba jejich kořeny jemně rozvolnit a odstranit mechanicky poškozené části rostlin a odkvetlé květy. Po výsadbě vždy zalijeme a poté prvních několik týdnů zaléváme pravidelně (i v samozavlažovacích truhlících).

Nesprávný substrát

Na trhu je k dostání velké množství substrátů. Každý má trochu jiné složení, které může prospívat jedné skupině rostlin, nemusí ale svědčit jiné skupině. Také hnojiva se používají různá. Například rychle rostoucí letničky potřebují více fosforu. Vždy je třeba dodržovat pokyny výrobce, aby nedošlo ke spálení rostlin. Toto riziko se s horkem zvyšuje.

Balkonové rostliny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!