Jaká je na pěstování hlíva ústřičná
Dalo by se říci, že pěstování hlívy ústřičné se stalo módní záležitostí. Jak se tato jedlá houba pěstuje, jak je prospěšná pro lidské zdraví a jaké chutné pokrmy z ní lze připravit, se dozvíte v následujícím textu.
Hlíva ústřičná a účinky na zdraví
Hlíva ústřičná je dřevokazná houba z čeledi hlívovitých. Její název je odvozen od toho, jak houba vypadá. Svým tvarem a barvou klobouků, které mohou být hnědé, šedomodré či šedohnědé, připomíná ústřice. Roste nad sebou v trsech, řadách či vrstvách. Hlíva ústřičná má výborné účinky na zdraví člověka. Obsahuje totiž řadu vitaminů, stopových prvků, mevinolin, proteiny, enzymy, steroly, aminokyseliny, mastné kyseliny a cukry. Její pravidelná konzumace se opravdu vyplatí. Nejenže posiluje imunitní systém, ale také pomáhá předcházet různým infekcím. Výjimečnou kombinací pro obranyschopnost je spojení hlívy ústřičné s rakytníkovým olejem. Dále působí na metabolismus a snižuje cholesterol, upravuje krevní tlak, uvolňuje ztuhlost kostí, svalů a šlach, zlepšuje stav cévního systému. Je využívána také v dermatologii, kde se používá při léčbě ekzémů, alergií a bradavic.
Jak pěstovat hlívu ústřičnou
Hlíva ústřičná vytváří plodnice na kmenech listnatých stromů. Pěstovat ji můžete na slámě či kukuřičných palicích. Dalším způsobem, který vám přiblížíme, je pěstování hlívy na špalcích měkkého dřeva. Tři špalky zhruba 30 cm postavte na sebe tak, že mezi každý vložíte podhoubí hlívy. Důležitý je také výběr místa. To by nemělo být na přímém slunci a mělo by být v závětří a ideálně bez rostlin. Špalky zakryjte černou fólií. V období velkého sucha je potřeba do fólie udělat díry, kterými budete zalévat. Špalky se osazují sadbou na jaře, přesněji na konci dubna a počátkem května. Zhruba v polovině listopadu odstraňte fólii a špalky do poloviny výšky zakopejte do země. Jakmile se objeví plodnice, do týdne je můžete začít sbírat. Největší úrodu byste měli mít hned prvním rokem.
Jak využít hlívu ústřičnou v kuchyni
Hlívu si můžete nasušit a přidávat ji do čajů nebo polévek. Z čerstvé hlívy uvaříte omáčky, polévky, přidat ji můžete také pod maso. Můžete ji naložit do vlastní šťávy, uchovat v soli nebo ji lze i zamrazit či zavařit. Existuje spousta receptů, jak chutně zpracovat hlívu ústřičnou.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.