Jak zničit plevel ve spárách? Přinášíme pár levných rad

Plevel v dlažbě

Konečně vám to na zahradě pořádně roste a bují! Bohužel, kromě rostlin, které si přejeme pěstovat, se daří také těm, které nechceme. Plevel je všudypřítomný. Jeho odstraňování je běh na dlouhou trať. O to více je otravné, když roste ve spárách mezi dlaždicemi na zahradě. Je to práce, u které jste dlouhou dobu shrbení. Navíc víte, že vás tuto sezónu čeká ještě minimálně jednou. Existují způsoby, jak na plevel ve spárách vyzrát?

Mechanické škrábání

Plevel se dá odstranit tak, že jej z prostoru mezi dlažbou vyrýpnete. Chce to ale použít speciální nástroje, abyste se příliš nepředřeli. V zahradnických centrech jsou k dostání speciální škrabky, které mají vhodný tvar a někdy také nastavitelnou rukojeť. Pokud se navíc vydáte škrábat plevel z mezer po dešti, kdy je půda ještě měkká, půjde to snadno a rychle.

Plevel v dlažběPlevel v dlažbě: Foto Radek Štěpán

Plevel odstraníte domácími postřiky

Neselektivní herbicidy mohou odstranit všechno, co roste. Jejich použití ale může být neekologické a nebezpečné pro domácí mazlíčky nebo děti. Proto možná budete chtít využít jiných prostředků. Zde jsou krátké návody na domácí postřiky, které sice mohou být méně účinné, zato bezpečnější.

  • Horká voda – spařením plevele horkou vodou můžete dosáhnout odumření rostliny.
  • Sůl a soda – můžete je použít každou zvlášť nebo klidně v kombinaci. Jsou účinné na mladý plevel. Je vhodné je použít za slunečného dne, kdy je účinek posílen. Nasypte je mezi spáry a čekejte. Za několik dní by mělo být po problému.
  • Ocet – klasický kuchyňský ocet (koncentrace 10 %) nalijte do láhve s rozprašovačem a nastříkejte na plevel ve spárách. Rostliny by měly za nějaký čas odumřít. Ocet může způsobit změnu barvy u některých druhů kamenných dlažeb. Vyzkoušejte si proto na nějakém krajním kusu, zda je to váš případ. Pokud ke změně barvy dojde, zkuste ocet naředit vodou v poměru 2:1. Před použitím opět raději vyzkoušejte na jednom kusu dlažby.

Elektrický vypalovač

Stojí několik stokorun a využijete jej také při podpalování grilu. Vysoký žár nasměrovaný na plevel ve spárách jej zahubí až ke kořenům. U práce stojíte vzpřímeně, takže tím netrpí vaše záda. Plamen ale může poškodit některý typ dlažeb. Elektrický vypalovač stojí několik stokorun. Vyplatí se na větší pozemky.

Plevel v dlažběPlevel v dlažbě: Foto Radek Štěpán

Vysokotlaký čistič

Také wapka, čili vysokotlaký čistič, má univerzální použití. Můžete jím omývat různé znečištěné povrchy, jako jsou kbelíky, bedýnky, dlažba či auto. Pokud proud vody nasměřujete na rostlinu a necháte několik okamžiků působit, dojde k jejímu vyplavení. Zabijete dvě mouchy jednou ranou: zbavíte se plevele a omyjete dlažbu. Spáry je ale poté potřeba něčím vyplnit (písek, zemina).

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/plevel-dlazba-sul-soda-ocet-kartac.html?utm_medium=sekce-z-internetu&utm_source=www.seznam.cz&cx_testId=4&cx_testVariant=cx_1&cx_artPos=0#cxrecs_s

https://www.floranazahrade.cz/5-tipu-jak-odstranit-plevel-z-dlazby/

Plevel v dlažbě: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.