Jak získat zpět zarostlou zahradu

udrzovana-zahrada

Pokud jste vstoupili na zahradu, o kterou se léta nikdo nestaral, bude vás čekat práce s (na první pohled) nezdolným houštím, kopřivami a jinými rostlinami, jež jste si zrovna nevysnili. Věřte ale, že z každého pozemku se dá udělat taková zahrada, jakou si přejete. Vše bude vyžadovat čas a systematičnost, kterou vám dnes představíme.

Jak znovu rekultivovat zahradu?

Hned na počátku je nutné si uvědomit, že univerzální recept, jak postupovat na zarostlé neopečovávané ploše, není možné nalézt, jelikož každý pozemek je jiný a lidská představa ideálu se různí. Lišit se bude také samotný stav trávníku. U někoho bude nejlepší jej založit od základu nový, než čekat na výsledky léta a léta. Jinde si tu práci se starým porostem přeci jen vyplatí dát a nakonec si užívat krásného trávníku jako výsledku vlastní poctivé píle.

zarostla-zahradaFoto: Envato Elements

Ze stařiny trávník

Staré dobré ruční plení vás může minout s pomocí správně vybraného stroje. Ano, a v některých případech je potřeba vzít na pomoc i chemii. Pokud je trávník dlouhou dobu nesečený a plný plsti, je nejlepším řešením vzít křovinořezkřovinořez a vše radiálně posekat. Pokud však pozemek ovládly vysoké nálety, s křovinořezem byste se velmi nadřeli. V té chvíli přichází na řadu spíše mulčovač na vysokou trávu. Abyste dosáhli dokonalého rozmělnění trávy, zjistíte sami, že vás čeká sečení dvojnásobné. První sečení provádějte s vyšším nastavením nožů, při druhém sekání nastavte nože do nižší polohy.

Po sekání postřik, ať už chemický, nebo vlastní

Po použití křovinořezu nebo mulčovače bude nutné na trávník několikrát použít postřik. Díky němu se zbavíte nechtěného odolného pýru a vše bude postupovat relativně rychle. Není však vhodné spěchat hned na počátku. Po sečení nechte trávník odpočinout a povyrůst do cca 8 cm. A nezapomeňte:

  1. Herbicid nikdy nepoužívejte, pokud má toho dne přijít vítr nebo déšť.
  2. Po aplikaci nesekejte přibližně 14 dní.

chemicky-postrik-rostlin-na-zahradeFoto: Envato Elements

Krásný trávník bez chemie

Pokud se chcete aplikaci chemie zcela vyhnout, můžete vyzkoušet staré dobré recepty našich dědečků a babiček. Teplý solný roztok s octem (dva hrnky octa/čtvrt hrnku soli) by po nalití na rostlinu měl účinkovat zrovna tak. Pokud máte čas, není proč to nezkusit, co říkáte? Podobně může posloužit i černý igelit. Natáhněte jej přes plevelné rostliny, zatižte a ponechte tak 2 týdny. Uvidíte, kolik nežádoucích rostlinek bez sluníčka nevydrží.

A pak přijde mech

Mechu a odumřelé hmoty se budete zbavovat vždy na jaře a na podzim pomocí vertikutátoru, který prokypří půdní povrch. U této příležitosti je ideální trávník také pohnojit. Pokud si přejete založit květnatý trávník, vertikutaci neprovádějte. Ani nepoužívejte herbicid proti plevelům. Vždy zkrátka záleží na vašich preferencích.

zastrihovani-ziveho-plotuFoto: Envato Elements

Houští

Plevel a stará tráva jsou tatam, ale nálety a křoví zůstává. V této chvíli vezměte křovinořez (nástavec s kovovým koutoučem). Ani vyžínač (nástavec se strunou) však nebude ležet ladem. Až budete mít odřezané všechny dřevnaté kusy, užší kmeny a vzrostlou trávu, bude třeba vyčistit místa, kde se nedostanete se sekačkou – cesty, stromy, záhonky, skalky.

Pokud zjistíte, že je křovinořez na některé dřeviny krátký, sáhněte po pile. V závislosti na velikosti pozemku a počtu dřevin volte buď elektrickou, nebo benzínovou. Pokud vás čeká drobné řezání, bohatě vám postačí i model pily na baterie.

Ovocné stromy a jejich obnova

Litujeme stromy, kterým se roky nikdo nevěnoval. Budou ještě plodit, když jim nyní dáte péči a lásku? Nebo se jich raději zbavíte a zasadíte nové? Mějte na paměti, že již vzrostlé stromy vám vytvoří příjemný stín v letních parnech a že z malého stromečku vám podobně velký strom poroste mnoho, mnoho sezón.

kaceni-stromu-na-zahradeFoto: Envato Elements

Kdy stromy prořezávat

Proto je možná lepší se alespoň nějaké stromy pokusit zachránit a nakonec se dočkat bohaté sklizně. Před prořezáváním stromů se zaměřte na jejich druh. U jabloní a hrušní je dobré s obnovou začít už v zimě nebo těsně před začátkem jara, u švestek, třešní, meruněk a broskvoní je správné prořezávat až ve chvíli, kdy nasazují pupeny.

Při zachování stávajících stromů berte vždy v úvahu jejich zdraví a věk. Pokud jsou napadeny houbovitými nemocemi, zvažte, jestli se stromy raději opravdu nerozloučíte.

prorezavani-vetviFoto: Envato Elements

Nechtít všechno honem

Obnovu každého stromu si naplánujte na několik let, ať jej zbytečně neoslabíte. První rok však dbejte na jeho provzdušnění a projasnění. Zbavte jej nemocných větví a odstraňte všechny bezvýznamné větve. Na strom nepatří ani kolmé výhony, takzvané vlky (jalové letorosty). Prořezávání stromů v dalších letech je pak téma do dalšího článku.

Jak bude vypadat plot?

I v tomto případě bude záležet na vaší preferenci. Tomu, kdo má rád přírodní zahrady, se několik vzrostlých keřů bude hodit. Postačí je trochu upravit a rázem máte živý plot. Pro ty, kdo máte rádi vše moderně čisté a dokonalé, se bude hodit plotostřih, ať už elektrický, benzínový nebo akumulátorový.

zastrihavani-kereFoto: Envato Elements

A teď už jen​​… no jistě, pravidelné sekání začíná

Zahrada už vypadá k světu a na vás je její údržba, která se neobejde bez péče o trávník. I to patří spíše do jiného článku. Ale přeci jen. Pokud přemýšlíte, jakou sekačku si pořídit, mějte na paměti, že většina zahrádkářů seká trávu klasickou rotační benzínovou sekačkou. Máte s trávníkem vysoké cíle? Pořiďte sekačku vřetenovou. S ní budete precizně střižený anglický trávník stříhat naostřeným vřetenem, nikoliv nožem.

vyzinani-travyFoto: Envato Elements

Vzhledem k množství práce a k ceně sekačky je tato záliba vhodná pro opravdové fajnšmekry. Zbývá nám poslední specialita. Robotická sekačka. Krásně posekaný trávník téměř bez práce není sci-fi. Kdo se nebojí zlodějů a nevadí mu vymezit pozemek kabelem, může si s malým robotem pobíhajícím po zahradě ušetřit spoustu námahy.

Zdroje info: ireceptar.cz, jarabak.cz

Náhledové foto: Envato Elements

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.