Jak zimovat převislé muškáty? Od těch běžných se trochu liší a starat se o ně musíte už teď

Muškáty

Muškáty nejsou mrazuvzdorné, přezimovat se dají podobně jako jiné balkonovky, tedy v místnosti s teplotou do 10 ° C. Výhonky se však předtím doporučuje zkrátit na délku 15 až 20 centimetrů a během zimy rostliny také občas zalít.

Běžné muškáty je možné zimovat i jinak

Pokud nemáte doma převislé kousky, můžete to zkusit i jinak. A to tak, že z výhonků odstraníte všechny listy, ale výhonky vůbec nezkrátíte – jinými slovy je necháte v původní délce, čímž minimalizujete možnost napadení chorobami. Rostliny pak ovšem musíte přesadit do vlhkého písku.

Toto zimování má však svá pravidla. Tak především – výhonky, které se během zimy na muškátech objeví, odstraňujte a písek občas jemně zalijte vodou. Na jaře pak muškáty přesaďte do čerstvého substrátu. Výhoda tohoto způsobu přezimování je jasná. Způsobí totiž, že muškáty mají už na začátku sezóny dlouhé výhonky, na nichž se rychle objeví listy a potom i květy. Bohužel jde také o způsob o něco náročnější na místo.

Foto: Pixabay

Velkokvěté muškáty mají svá specifika

Stále častěji se u nás pěstují i muškáty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum). Ty před zazimováním na rozdíl od jejich bratranců není třeba ořezávat, stačí odtrhnout žluté listy a zaschlé květy. Pak už je stačí jen vhodně uložit.

To znamená přenést je do místnosti s teplotou okolo 10 ° C. Zalévat se však musí více než ostatní druhy, aby se vegetace nikdy úplně nepřerušila. To by jim totiž mohlo být osudným. Ani hnojení není možné zcela vynechávat. Už v polovině ledna byste tak měli začít s intenzivnějším přihnojováním, aby rostliny začaly kvést velmi brzy na jaře – a to mnohdy už začátkem března. Na parapet se pak po přesazení podívají už jako silné a životaschopné sazenice, které vám budou dělat radost zase až do podzimu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://slv-cuencaholistichealth-com.translate.goog/kak-razmnozhit-geran-dushistuju.html?_x_tr_sl=sl&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)