Jak zbavit kašle malé pacienty? Tyto tradiční bylinky dokážou pomoct

Divizna

Kašel představuje velmi nepříjemný doprovodný jev mnohých chorob. Nejedná se o specifickou nemoc, na kterou by existovaly cílené léky. Většinou se léčí farmaceutickými prostředky, které mají za úkol zlikvidovat chorobu, s níž je kašel spojen. U dětí se kašel projevuje stejně jako u dospělých, nicméně většinou se léčí specifickými prostředky. Pokud ale dítě jen několikrát zakašle a situace není nijak složitá, mohou mu pomoct bylinky. Příroda si mnohdy dokáže poradit. Které bylinky jsou tedy v případě dětského kašle nejúčinnější a jaké by mělo být jejich dávkování?

Hned několik běžně dostupných bylinek

Bylinky, které uvedeme, lze většinou sušit přímo doma, případně je seženete v různých podobách i v některých obchodech a lékárnách. Jaké bylinky jsou tedy bičem na kašel i bolesti v krku?

Divizna velkokvětá

Právě tato v mnohých zahradách běžně se nacházející vysoká rostlina obsahuje jak saponiny, tak i flavonoidy a třísloviny. Všechny tyto látky se podílejí na boji především proti vlhkému kašli. I u suchého kašle umí snížit ono nepříjemné nutkání. Na povrchu sliznice vytváří speciální povlak chránící před jejím rychlým vysoušením.

Jitrocel kopinatý

Znáte tuto tradiční bylinky s podlouhlými listy, jež roste volně na loukách? Určitě ano. Jitrocel je vynikající především díky schopnosti změnit podobu hlenu. Tím pádem je mnohonásobně usnadněno vykašlávání.

JItrocel kopinatý

Mateřídouška obecná

Jestliže potřebujete efektivní zmírnění projevů kašle, využijte mateřídoušku. Její součástí je hned několik účinných silic, z nichž bychom mohli jmenovat třeba karvakrol, cymen nebo thymol.

A co ostatní bylinky?

Použít lze samozřejmě i spousty jiných známých rostlin. Patří mezi ně především šalvěj, yzop lékařský, sléz maurský, tymián a mnohé ostatní.

Tymián

Specifické dávkování

Bylinky mohou být součástí nejrůznějších sirupů, odvarů, obkladů, mastí a podobně. V rámci fototerapie se využívají bylinky pro dospělé i děti. Právě u těch se může začít s nejdříve od 6 měsíců věku. Na odvary a čaje ale můžete přejít nejdříve ve 14 měsících věku dítěte. Až 3 let věku lze dítěte dávat maximálně jednu osminu dávky čaje, případně odvaru. Dětem do 10 let podávejte v maximu jednu čtvrtinu a do 12 let polovinu. Pro vyloučení kontraindikace je zapotřebí znát přesné účinky bylinek.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.