Jak zazimovat ježky

Pokud jste ve svém okolí našli zraněného, nemocného nebo podvyživeného ježka, pak je téměř jisté, že zimu nepřežije. Pokud nemáte možnost ho dopravit do záchranné stanice, můžete se o lehčí případy ježčí podvyživenosti postarat i doma. Zraněná nebo nemocná zvířátka je samozřejmě vhodné vzít k odborníkovi vždy.

Budete potřebovat jen vhodný výběh, masitou stravu a vodu. Krmením začneme. Ježci milují stravu masitou (tedy žádná jablíčka). Zavděčíte se jim kočičími kapsičkami a konzervami nebo třeba vařeným kuřecím masem. A jak je to s ubytováním?

Zimu přežije ježek nejlépe ve sklepě

Jestliže ježek ani v prosinci nepřesáhne hmotnost 700 gramů nebo už jednoduše venku nepanují dostatečně přívětivé podmínky pro jeho uložení ke spánku, ustelte mu v chladném sklepě. Ale pozor, nesmíte se řídit počasím venku, ale hmotností ježka. Během zimního spánku totiž tato zvířátka ztrácí asi třetinu své hmotnosti a váží-li méně než 700 gramů, s velkou pravděpodobností zimování zkrátka nepřežijí.

Budete potřebovat ohrádku alespoň metr krát metr, i když větší je lepší. Podlahu vysypte hoblinami nebo pilinami, připravte domeček v podobě krabice vyplněné senem a nezapomeňte ani na misky pro vodu a žrádlo.

Abyste ježky v zimě rušili co nejméně, servírujte jim kvalitní kočičí granule a nejlépe každý den měňte vodu v misce. Podvyživení ježci mají tendenci se během zimy budit a hledat něco k jídlu. Kromě granulí to mohou být třeba i piškoty, tvrdý sýr s minimem soli a tuku, ovesné vločky, ořechy, rozinky apod. Samozřejmě v menší míře a spíše jako doplněk.

Kdy může ježek zase ven?

Všeobecně platí, že v březnu a v dubnu. Musíte ho však na tento krok dobře připravit. Loňská mláďata by měla nějaký čas pobývat ve společnosti dospělých. Vybírejte tvrdou stravu, kterou budou nuceni kousat a nezapomeňte ani na jídlo, které má tendenci jim utíkat – třeba na žížaly.

Pro vypuštění doporučuji spíše duben a to na místo, kde bude možné ještě ježky po několik dalších dní lehce přikrmovat, než se zcela osamostatní.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)