Jak zaručeně poznat zkažené kysané zelí
Máte doma naloženo kysané zelí? Pak určitě netrpělivě čekáte, až bude tak akorát pro konzumaci. Možná už ho máte hotové a užíváte si skvělé chuti a mraků vitamínů, jichž je teď v zimě poněkud méně. V zelí jich mimo jiné najdete mnohem více než ve většině chemicky ošetřeného ovoce v supermarketech! Pokud máte pocit, že se zelím není něco v pořádku, jste na správném místě. My se totiž podíváme podrobně na znaky, podle nichž poznáte, že je zelí zkrátka k ničemu.
Nepříjemný pach
Překvapení se možná dočkáte velmi brzy, když se z kameninového hrnce nebo jiné nádoby začne linout nepříjemný pach. Může se stát, že zelí začne hnít. Mohou v něm být například různé nečistoty. Cítit může být sirný pach, který je taktéž nepřirozený. Tradičně za něj může minimální šlapání a nenarušení struktur zelí. To samozřejmě nastartuje kvasný proces i tak, nicméně výsledek za moc stát nebude.
Na zelí je patrná zelená plíseň
Když zelí pořádně udusáte v zeláku, nemělo by hrozit, že zplesniví. Chrání jej samozřejmě horní vrstva šťávy, již zelí při šlapání pustilo. Jestliže ale zelí dostatečně nezatížíte, případně vůbec, pak se samozřejmě stane to, že voda se dostane dolů a nahoře budete mít jen zelí vystavené vzduchu. To začne plesnivět. Pokud se plíseň objeví pouze v horní části na kameni a nezasáhne do zelí samotného, nic není ztraceno. Stejně tak určitě za plíseň nepovažujte tradiční bílý škraloup, který se při kvašení standardně vytváří. Je třeba ho ale pravidelně odstraňovat.
Chuťově katastrofální
Tady může být na vině také hned několik faktorů. Jedním z nich může být přítomnost kvasinek na nohou při šlapání. Jinak pozor na chemicky ošetřené zelí. Volit se vyplatí také specifické odrůdy pro krouhání. Možná jste taktéž nedodrželi správný poměr soli. Zelí může být velmi plané.
A jaké máte zkušenosti vy? Podařilo se vám zelí někdy totálně pokazit?
Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.