Jak zalévat orchideje: přinášíme tři způsoby včetně jejich výhod
Orchidej Phalaenopsis je oblíbená pro své dlouhé kvetení. Její výhodou je také to, že nevyžaduje příliš mnoho péče. Základem jejich správného prospívání je správná zálivka. Neexistuje žádné obecné pravidlo, které by určilo, v jakých časových intervalech je třeba orchidej zalévat. Roli totiž hraje složení substrátu, okolní vlhkost a teplota, umístění rostliny ale také velikost jejího květináče. Proto si na svou frekvenci zálivky budete muset přijít sami.
Klasická zálivka orchideje
I když se to příliš nedoporučuje, mnoho zahradníků své orchideje zalévá jako jakékoli jiné pokojové rostliny. To znamená odstátou vodu nalijí přímo ke kořenům rostliny. Nemusí to být nutně špatně a celá řada orchidejí, které jsou takto zalévány, prospívají. Problém spočívá v tom, že množství vody je obtížné kontrolovat. Substrát je totiž velice dobře propustný, a tak jím voda může odtéct rychle dolů, aniž by ji substrát stihnul nasát.
V tomto případě je třeba myslet na zálivku častěji a nádobu na orchideje zajistit drenážními otvory, kterými odteče přebytečná voda pryč od kořenů. Možná bude třeba později odtečenou vodu vylévat, protože hrozí riziko, že stojící voda způsobí hnilobu kořenů orchideje. Řada zahradníků zalévá menším množstvím vody a častěji, což může být řešením.
+ Zálivka je pohodlná a rychlá, není třeba na ni myslet dopředu.
– Může dojít k přemokření nebo naopak nedostatečné zálivce.
– Potřeba častější zálivky.
– Riziko hromadění vody na dně květináče.
– Riziko hniloby kořenů (nutnost vylévat vodu z květináče).
Foto: Pexels
Zálivka namočením orchideje
Typické pro zalévání orchideje je namočit je do nádoby s vodou. Postup je jednoduchý: kbelík (nebo jinou nádobu) naplňte vodou do nižší výšky, než je výška květináče orchideje. Orchidej musí být v nádobě s drenážními otvory. Tu pak vložte do připravené nádoby s vodou a nechte působit 15 minut. Zemina nasákne potřebné množství vody. Poté ji vyjměte z nádoby s vodou a nechte chvíli okapat. Vložte zpět do květináče na její stanoviště.
+ Máte jistotu, že voda nasákne do substrátu v dostatečném množství.
+ Vodu si můžete nachystat předem i s přídavkem banánových slupek, které poslouží jako hnojivo pro orchideje.
+ Nižší frekvence zálivky.
– Musíte přenášet orchidej a chystat pro ni nádobu s vodou, což se někomu může zdát pracné (zejména při vyšším množství rostlin).
Zálivka kostkami ledu
V tomto případě jsou vlastně spojeny obě metody dohromady. Zálivka spočívá v tom, že z mrazáku vytáhnete asi tři kostky ledu na středně velkou orchidej. Led vložíte nahoru na substrát tak, aby se nedotýkal přímo listů. Led se pomalu rozpouští a zemina jej stíhá vsakovat. Pokud se vám zdá, že zemina vyschla příliš rychle, přidejte příště o jednu kostku ledu více. Led ochladí kořeny jen o několik stupňů, což rostlině neškodí.
+ Pohodlný způsob zálivky.
+ Orchideje nemusíte přenášet.
+ Voda se postupně vsakuje do substrátu, aniž by bez užitku odtekla.
– Při kontaktu ledu s listy rostliny může dojít k jejímu poškození.
– Může trvat déle, než odhadnete správné množství kostek ledu.
Zdroje info:
https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/podlewanie-storczykow
https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/navod-zalevani-orchideji-kostkami-ledu/
Foto: Pexels
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!