Jak zalévat brambořík? Poradíme

Brambořík

Brambořík je jednou z rostlin, kterou jsme si koupili, abychom to doma na Vánoce měli pěkné. Patří totiž k tomu málu květin, které kvetou i v zimě. Jak se ale o něj starat, aby vydržel co nejdéle? Četnost zálivky bude záviset na tom, jaké máte doma podmínky pro pěstování – tzn. na okolní teplotě, zvolené půdě a také na tom, kde jste rostlinu umístili. Prvním pravidlem by mělo být to, že brambořík necháváme v zemině, která dobře odvádí vodu. Stojící voda totiž může být záhubou bramboříku.

Pozor na stojací vodu!

Zalévat méně je někdy lepší, než přelévat. Některé rostliny jsou totiž náchylné na přemokření, na druhou stranu ale zvládnou krátkodobé sucho. Pokud brambořík přesazujete do nové nádoby, měli byste myslet nejen na to, aby půda byla dobře propustná, ale také na to, aby nádoba měla drenážní otvory. Na její dno dejte drenážní vrstvu, kterou budou tvořit kamínky, keramzit, štěrk, hrubější písek a podobně. Toto opatření usnadní odtok přebytečné vody.

BramboříkFoto: Pixabay

Jak zalévat bramboříky?

Vyhněte se zalévání přímo na listy, protože to brambořík nemá rád. Můžete se snažit zalévat je ke kořenům, což je dostačující, ale nejedná se o ideální řešení. Nejlépe uděláte, když je budete zavlažovat obdobným způsobem, jako orchideje. Napusťte si do hlubší nádoby několik centimetrů vody a do ní posaďte nádobu s bramboříky. Takto ponechte rostlinu po dobu asi jedné hodiny. Za tuto dobu si brambořík nasákne tolik vody, kolik potřebuje. Tato technika podporuje také růst kořenů bramboříku směrem ke dnu nádoby.

Jak často zalévat bramboříky?

Pokud jste se rozhodli zalévat bramboříky z konve ke kořenům, pak to dělejte vždy až půda proschne. Také zálivku namočením do vody provádějte po proschnutí půdy, obvykle je to tak jednou za týden. K zalévání bramboříků se hodí odstátá nebo ještě lépe dešťová voda. Pokud je rostlina ve fázi aktivního růstu, můžete jednou za dva týdny do zálivky přidat tekuté hnojivo.

Přemokření bramboříku

Pokud je brambořík přelitý, reaguje na to obvykle tak, že shodí své květy a poupata. Taktéž hrozí hniloba kořenů i nadzemní části rostliny. Bez zálivky brambořík zase vadne, jeho listy poklesnou. Bude zapotřebí poměrně dost času, než se ze stavu sucha vzpamatuje. Na druhou stranu je sucho pro něj rozhodně lepší variantou, než přelévání.

Období klidu

Také brambořík potřebuje po bohatém kvetení období klidu. Jakmile jeho listy zežloutnou, můžete přestat brambořík zalévat. Listy poté zhnědnou. Nyní je můžete oříznout a rostlinu přenést na chladné a tmavé místo. Po dobu tří týdnů nechte brambořík zcela bez zálivky. Poté ho vyneste na světlo, bohatě jej zalijte. Za několik dní budete pozorovat nový růst.

Zdroj: https://www.urbangardengal.com/how-to-water-cyclamen-plants/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!