Jak zachránit orchidej: hniloba kořenů
Orchideje jsou naprosto unikátní rostliny. Nerostou v klasické zemině tak, jako jiné pokojové rostliny. Odlišná je také jejich zálivka. Díky těmto odlišnostem si ale můžeme užívat velmi dlouhé období květu orchidejí. A právě květy jsou tím důvodem, proč rostliny vůbec pořizujeme. V současné době můžeme najít více než 30 000 druhů orchidejí a 120 000 atraktivních hybridů. Orchideje jsou dostupné také v netradičních barvách.
Pěstování orchidejí
Pěstování orchidejí Phalaenopsis není náročné, má však svá specifika. Přímé sluneční světlo jim obvykle nesvědčí, nicméně je důležité, aby měly světla dostatek. Teplota pro pěstování by neměla klesnout pod 20 °C. Před nákupem orchideje zkontrolujte její stav – čím více květů, tím lepší je stav orchideje. Listy by měly mít šťavnatě zelenou barvu a neměly by být poškozené. Někdy se ale mohou vyskytnout při pěstování orchidejí určité problémy. Zde jsou ty nejčastější.
Hniloba kořenů
Orchideje mají rády spíše sušší než zamokřený substrát. Pokud je vystavíme příliš velkému množství vlhkosti (například když rostlina stojí delší dobu ve vodě), může se vyskytnout hniloba kořenů. S klasickým substrátem pro orchideje rostliny zaléváme tak, že je asi na 30 minut ponoříme do vody pokojové teploty a poté necháme okapat, než je vrátíme do nádoby na okenní parapet. Množství vody, která se udržuje v květináči, kontrolujeme. Z důvodu možné hniloby rostliny nezaléváme jako jiné druhy pokojových rostlin.
Foto: Freeimages
Jak si poradit se shnilými kořeny?
Pokud jste objevili shnilé kořeny, znamená to, že zálivka byla nesprávná nebo příliš častá. Shnilé kořeny jsou měkké, nemohou dýchat a ani přijímat živiny. Díky tomu začne odumírat bohužel celá rostlina. Orchidej se shnilými kořeny řešíme tak, že vysušíme substrát. To znamená omezit zálivku. Když máte pocit, že je třeba přidat trochu vodu, vezměte si láhev s rozprašovačem a vodu nastříkejte pouze na kořeny, bez navlhčení substrátu.
Příliš shnilé kořeny
Pokud ale došlo k významné hnilobě kořenů, bude někdy lepší ji zachránit trochu radikálnějším způsobem. Rostlinu vyjměte z nádoby a pečlivě ji zkontrolujte. Všechny shnilé kořeny odstraňte a orchidej osušte. Poté ji přesaďte do nového květináče s novou zeminou. Zalijeme ji teprve po několika dnech.
Orchidej bez kořenů
Pokud bylo třeba odřezat velké množství kořenů nebo jste narazili na orchidej bez kořenů, i nyní ji můžete zachránit. Špičky výhonků odstraňte a rostlinu umístěte do nádoby. Pokud orchideji poskytneme vhodné podmínky pro vývoj, rostlina si vytvoří silný kořenový systém. Trvá to ale poměrně dlouhou dobu – klidně i půl roku.
Zdroj: https://fajnyogrod.pl/porady/jak-uratowac-storczyka-w-roznych-sytuacjach-praktyczny-poradnik/
Foto: Freeimages
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!