Jak zabránit žloutnutí listů okurek? Řešení je překvapivě snadné
Milujete okurky ve všech podobách a nejraději máte ty z vlastní zahrádky? Aby ne, jsou jednoznačně nejlepší. Důležité je ovšem vypěstovat takové, které uchvátí jak svou velikostí, tak i chutí. Do cesty se vám může postavit hned několik problémů. Tím nejznámějším a nejčastějším je žloutnutí listů okurek. Vzniká z několika příčin. Řešit lze poměrně jednoduše.
Nevhodná nebo nedostatečná závlaha okurek
Teploty, jež venku panují, jsou opravdu vysoké a velké horko žádným rostlinám nesvědčí. Okurky je třeba zalévat zhruba každý druhý den. Jinak se ale ve velkých vedrech zálivka řeší každý den. Zavlažovat by se mělo večer vodou o teplotě pohybující se mezi 20 až 25 stupni. Pokud tak nečiníte, je třeba to napravit.
Žluté a uschlé listy okurek: Foto Radek Štěpán
Málo světla
Mají vaše okurky k růstu dostatečné množství světla? Pokud ne, listy jim budou žloutnout. Ideální je rostliny přetrhat, případně některé rostliny v blízkosti odstranit. Nepříjemné mohou být zpočátku i chladné noci. V tomto případě postačí netkaná textilie.
Okurky si zaslouží dostatek živin
Bez dostatečného množství živin se okurky nemají šanci obejít. Pokud nestojíte i komerčně prodávaná hnojiva, můžete zkusit nějaké, které používaly už naše babičky a prababičky. To si vyrobíte velmi jednoduše. Do vody se nadrobí bochník chleba a přidají se 2 polévkové lžíce jódu. Přes noc se směs nechá odstát a naředí 10 litry vody. Okurky se tímto hnojivem zalévají dvakrát za měsíc.
Zelené nové listy okurek: Foto Radek Štěpán
Škůdci a plísně dají okurkám zabrat
Hodně nepříjemní jsou především škůdci vysávající šťávu z listů. Ty postupně žloutnou a usychají. Zapomenout nelze ani na tolik diskutovanou plíseň. V takovýchto případech je zapotřebí žluté a uschlé listy co možná nejdříve odstranit. Jinak si můžete vyrobit třeba tento postřik. Potřebovat k jeho výrobě budete jenom jednu polévkovou lžíci peroxidu vodíku a jeden litr vody. Právě peroxid vodíku je antiseptikem, jež potlačuje vývoj chorob. Postřik se nalije do postřikovače a rostliny ošetří. Ideální je frekvence jednou týdně v době, kdy jsou okurky přímo vystaveny slunečnímu svitu. Při plísních se hodí mléčný postřik, kdy se míchá 40 % mléka a 60 % vody. Postřik se aplikuje jednou za 10 dní.
Zdroje info: tojenapad.sk, ireceptar.cz, okhelp.cz, irecept.cz
Žlutý list okurky: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.