Jak zabránit plísni na rajčatech? Padlí se dá předejít

Rajčata

Padlí patří mezi poměrně běžné choroby rajčat. Důvodem je to, že se velice snadno šíří z rostliny na rostlinu. Rozšiřovat ji může také některý hmyz, jako jsou například mšice. Šíří se také vzdušnými proudy. Nepříjemné je, že první známky onemocnění se objevují na spodní straně listů, takže si jich nemusíme hned všimnout. Mezi příznaky padlí patří bílý nebo šedý práškovitý povlak na listech a stoncích rostliny, obvykle vypadá jako bílé skvrny na listech.

Na padlí platí rychlost

Pokud objevíte padlí, je třeba zakročit rychle. I když toto onemocnění pravděpodobně rostlinu nezahubí, dokáže významně snížit výnos. Také nepříznivě ovlivňuje chuť plodů. Proto je třeba všechny infikované části rostliny co nejrychleji odlomit a zničit. Nedávejte je do kompostu! Léčba probíhá díky neem oleji nebo speciálním fungicidům určených pro použití na jedlé rostliny. Je třeba ji opakovat, dokud nezmizí všechny známky nemoci. Po odstranění nemocných částí je zapotřebí dezinfikovat veškeré nástroje!

Rajčata

Foto: Pixabay

Preventivní opatření proti padlí

Existují také preventivní opatření, kterými můžeme držet padlí od našich rostlin co nejdále. Jedním z nich je zajištění dobré vzdušné cirkulace. Rostliny vysadíme v dostatečných rozestupech, a jsou-li příliš husté, můžeme odstranit některé listy. Dejte si ale pozor: listy fungují také jako ochrana proti spálení plodů od slunce, takže provzdušňujeme s rozumem. Je zapotřebí pěstovat rostliny na sluníčku – alespoň 6 až 8 hodin slunečního světla denně.

Správná zálivka proti padlí

Proti padlí funguje také správná zálivka. V první řadě zaléváme vodou pokojové teploty, abychom rostlinám nezpůsobily teplotní šok. Co je ale velmi důležité, je to, že zaléváme ke kořenům, pomalu a důkladně, aby se voda dostala až do spodních vrstev půdy. Vyhýbáme se namáčení listů. Ty, které jsou v kontaktu s půdou, je vhodné odstranit nebo alespoň jejich množství minimalizovat. Z tohoto důvodu pomůže také mulč. Ideální je investovat do systému kapkové závlahy.

Hnojení posílí rostliny

Pokud jsou rostliny silné a zdravé, pak jsou odolnější vůči různým chorobám a stresům. Proto jim dopřávejte dobré množství hnojiva. Vyhněte se ale přehnojování, které naopak zvyšuje riziko napadení rostliny houbou (z důvodu rychlého růstu nových listů). Pokud jsou listy příliš husté, je zapotřebí rostlinu prořezat, abychom zajistili dostatečnou cirkulaci vzduchu.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/white-spots-on-tomato-leaves/

https://zahradkaruvrok.cz/2021/06/skvrny-na-sazenicich-rajcat/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!