Jak vyzrát na plíseň na rajčatech? Stačí vyzkoušet účinné a jednoduché triky

rajčata

Rajčata z vlastní zahrady jsou chutná a šťavnatá. Nabízí pestré zpracování a využití. Jenže co dělat, pokud zjistíte, že jsou napadená plísní? Poradíme snadné a účinné triky. Však podstata spočívá v jednoduchosti.

Bohužel rajčata patří mezi druh zeleniny, který trpí na plísně. Jak na boj s plísní? Přinášíme několik vyzkoušených triků, které jsou zárukou vaší výhry nad nevítanou plísní.

Pomoc nabízí jedlá soda

Postřik z jedlé sody je prevencí proti plísni. Stačí smíchat 1 litr vody s 1 lžičkou jedlé sody, 1 lžičkou oleje a pár kapkami prostředku na mytí nádobí či tekutého mýdla. Při aplikaci postřiku nezapomínejte na stonky a spodní listy. Ideální je postřik dopřát rajčatům 2x týdně.

Prášek do pečiva dokáže bojovat s plísní

V 5 litrech vody rozmíchejte 5 lžiček prášku do pečiva a několik kapek rostlinného oleje. Vše řádně promíchejte. Aplikujte vždy po 3 dnech.

Léčba aspirinem

Účinnou pomocí v boji s plísní na rajčatech je i postřik z aspirinu. Ten si připravíte snadno. V 1 litru převařené vody rozpusťte ½ tablety aspirinu. Nechte minimálně 2 hodiny odstát. Aspirinový postřik aplikujte maximálně za 3 až 4 týdny. Jako prevence proti plísni stačí aplikovat za 2 až 3 měsíce. Důležité je aplikovat na rajčata brzy ráno nebo pozdě večer, aby nedošlo k popálení listů.

česnek

Foto: Pixabay

Účinná síla česneku

Připravte si česnekový výluh. Smíchejte 10 g rozdrceného česneku v 1 litru vody. Nechte den odstát. Výsledný výluh poté sceďte a zřeďte s vodou v poměru 1:3. Postřik lze aplikovat na rajčata denně.

Rostliny skýtající ochranu rajčat před plísní

Nejlepší je samozřejmě prevence. Proto je dobré, když na záhon k rajčatům vysadíte měsíček lékařský, který dezinfikuje půdu a současně chrání před plísněmi. Obdobně rajčatům prospívá i bazalka či aksamitník.

Osvědčené rady od zkušených

Odborníci nedoporučují sázet rajčata na stejné místo, které bylo před rokem. Nikdy byste neměli rajčata ani sázet poblíž brambor. Sousedství s bramborami není vhodné, neboť zde hrozí napadení plísní bramborovou.

Účinnou prevencí proti plísní je také pravidelné odtrhávání spodních listů. Podle odborníků je takto rostlinám zajištěna lepší cirkulace vzduchu.

Zdroje: ireceptar.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay