Jak využít vodu po vaření brambor: Své uplatnění najde i ta osolená

Vařené brambory

Vodu z brambor nevylévejte, poslouží jako hnojivo na zahradě a nabídne i mnoho dalších zajímavých aplikací.

Voda je jedním z nejcennějších zdrojů, které máme, a neměli bychom s ní plýtvat. Když vaříme brambory, často sléváme vodu do odpadu, aniž bychom o tom dvakrát přemýšleli. Věděli jste však, že tuto vodu lze využít různými způsoby, mimo jiné i jako hnojivo pro vaši zahradu?

Živiny, o které se připravujete

Bramborová voda obsahuje cenné živiny, včetně hořčíku, vápníku a řady vitamínů, což z ní dělá přírodní a účinné hnojivo. Hnojení vaší zahrady bramborovou vodou může pomoci podpořit růst vašich rostlin a zlepšit jejich celkový zdravotní stav a odolnost.

Chcete-li použít bramborovou vodu jako hnojivo, jednoduše počkejte, až vychladne, a poté ji použijte k zalévání rostlin. Tento proces můžete opakovat každých několik týdnů, abyste zajistili, že vaše rostliny dostanou potřebné živiny. Pokud ovšem brambory solíte, nebude tato aplikace nic po vás. Co si tedy s vodou z brambor počít v tomto případě?

Perfektní prostředek na příbory

Kromě použití bramborové vody jako hnojiva existují i jiné způsoby, jak využít tento cenný zdroj. Můžete jej použít například k čištění umyvadla nebo vany, protože má vynikající čisticí vlastnosti, které dokážou odstranit mýdlovou pěnu a minerální usazeniny.

Bramborovou vodu můžete také použít k vyleštění stříbra (například příborů). Jednoduše namočte stříbro na hodinu do vody, poté je opláchněte a vyleštěte měkkým hadříkem. Bramborová voda odstraní veškeré nečistoty a špínu a vaše stříbro bude vypadat jako nové.

Brambory

Foto: Pixabay

Hodí se i do vaření

Další skvělé využití bramborové vody se naskýtá v kuchyni. Obsahuje totiž přírodní škrob, který lze použít jako zahušťovadlo do polévek a omáček. Jde o zdravou alternativu k použití mouky nebo smetany, a to zejména pro ty, kteří mají dietní omezení.

K mání jsou i kosmetická využití

A nakonec lze také bramborovou vodu použít ke změkčení a zvlhčení pokožky. Pokud máte suchou nebo drsnou kůži na patách můžete si nohy namočit na 15 minut do bramborové vody, což pomůže odstranit odumřelé kožní buňky a změkčit mozoly. Následně aplikujte šetrný peeling a na závěr nohy ošetřete hydratačním krémem.

Až tedy příště budete vařit brambory, určitě použitou vodu nevylévejte. Byla by to opravdu škoda – zpětně jí lze totiž využít opravdu mnoha způsoby.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zdravi/voda-z-brambor-30001216.html, https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/nevylevejte-vodu-ve-ktere-jste-varili-brambory-ma-sve-vyuziti-v-zahrade/, https://pestujme.cz/vetsina-lidi-ji-rovnou-vyleva-voda-z-brambor-pritom-pomuze-ke-krase-nejen-rostlinam/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)