Jak využít v kuchyni klíčky, aby vám maximálně prospěly. Inspirovat se můžete starodávným receptem
Klíčky jsou takový malý zázrak. V jednom semínku se skrývá výživa a energie pro celou rostlinu, a tak jsou nabité vitamíny, minerály, proteiny i antioxidanty. Jsou také lehce stravitelné.
A právě toto naše tělo potřebuje nejvíc na jaře, kdy je organizmus unavený z nedostatku čerstvých živin a sluníčka. Klíčky představují nejlevnější variantu, jak svému tělu dodat vše, co potřebuje. Zvláště připravíme-li si je doma.
Klíčím, klíčíš, klíčíme
Nechat naklíčit semínka v domácích podmínkách je snadné. Nejčastěji klíčíme řeřichu, čočku, cizrnu nebo fazole mungo. Naši předci připravovali pokrm zvaný pučálka, který se skládal z naklíčeného hrachu opraženého na pánvi. Klíčit ale můžeme prakticky cokoli, třeba červenou řepu, vojtěšku, fenykl. Jen pozor, aby semínka byla vhodná ke klíčení a neobsahovala chemické látky. Pokud klíčit nechcete, pak byste měli vědět, že se již hotové klíčky běžně prodávají v obchodech. Počítejte však s jejich trochu vyšší cenou.
Foto: Se svolením Michala Haničince
Jak klíčit semena doma
Na klíčení si můžete pořídit klíčící nádobu, nebo použít obyčejnou sklenici, misku či talíř. Semínka nejprve namočíme na několik hodin do studené vody, aby se nastartovaly klíčící enzymy. Potom je propláchneme a už je jen udržujeme vlhké několika denními propláchnutími. Tím také zabráníme vzniku plísně. Ke konzumaci jsou vhodná po 3-5 dnech. Semínka řeřichy nebo hořčice lze naklíčit jen na kousku namočené vaty, kterou udržujeme vlhkou. V tomto případě počkáme, až narostou první lístky a pak konzumujeme. Potřebné množství průběžně odstřihujeme.
Semínka vhodná pro microgreens
Existuje mnoho druhů rostlin, které jsou vhodné pro pěstování microgreens. Níže uvádíme několik obecně oblíbených druhů, které jsou snadno pěstovatelné a mají výbornou chuť:
- ředkvičky
- křen
- bazalka
- koriandr
- řeřicha
- hořčice
- špenát
- celer
- petržel
- rukola
- červená řepa
- brokolice
Využití klíčků
Nejjednodušší způsob je posypat jimi chléb namazaný máslem nebo sýrem. Klíčky jsou totiž nejhodnotnější za syrova, tepelná úprava částečně zničí obsah živin a hlavně vitamínů. Hrách nebo klasické fazole ale syrové konzumovat nejde, takže tam přijde na řadu opražení na pánvi. Jinak je využijeme místo tradičních bylinek na posypání polévek, do salátů, pomazánek a podobně. Semínka jsou křupavá, podle druhu jemně sladká nebo lehce štiplavá. Skvělá je například klasická bramboračka posypaná klíčky řeřichy nebo vajíčková pomazánka s hořčičnými klíčky.
Zdroje: https://www.jakvkuchyni.cz/klicky-klic-ke-zdravi/, https://fresh.iprima.cz/jak-na-to/6-veci-o-kliccich-ktere-musite-vedet, https://www.flowee.cz/fit/zdrava-strava/1283-klicky-jsou-tovarnou-na-zdravi-jak-si-vypestovat-doma-a-jak-je-pouzit-v-kuchyni
Náhledové foto: Se svolením Michala Haničince
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)