Jak využít různé druhy dýní – jak na hokaidó, máslovou, muškátovou a špagetovou
Druhy dýní: S příchodem podzimu se s nabídkou dýní v obchodech doslova roztrhl pytel. Jak využít jednotlivé druhy?
Nejčastější druhy jedlých dýní
Nejznámějšími druhy jsou u nás dýně hokaidó, máslová a muškátová dýně. Všechny tři druhy můžeme do slaných i sladkých pokrmů použít jak syrové, tak v podobě pyré. Čtvrtým nejčastějším druhem je dýně špagetová.
Hokaidó
Tato dýně je nejvíce populární a také nejvíc viditelná v obchodech. Má nádhernou oranžovou barvu a její slupka při tepelné úpravě změkne, nemusí se proto loupat. Bývá menší, takže se s ní dobře manipuluje.
Foto: Pixabay
Máslová dýně
Vypadá jako světle žlutá hruška a je nejjemnější. Její chuť obzvláště vynikne pečením, které se doporučuje nejen při přípravě hranolek, ale také pro následnou úpravu na polévky a pyré k masu. Zvýrazní se tím její oříšková chuť, při vaření je trochu mdlá. Z této dýně také získáme více dužniny než z jiných. Semínka má totiž umístěna pouze v dolní polovině. Slupka je však velmi tvrdá, proto pozor u loupání.
Muškátová dýně
Má výrazné žebrování, zpravidla oranžovo-zelené, ale může být i jednobarevná. Tato dýně je velmi sladká a šťavnatá a dá se jíst i zasyrova, nakrájená na tenké plátky. Nejčastěji ji ale použijeme na polévku. Pokud ji předem upečeme, její chuť je velmi podobná mrkvi. Syrová se uplatní hlavně ve sladkých pokrmech. Její slupka je rovněž nejedlá a musí se oloupat.
Špagetová dýně
Je velmi specifická, její dužnina se po upečení rozpadne na vlákna, která připomínají špagety. Dýni pouze rozpůlíme a na pomaštěném pečícím papíře upečeme rozkrojenou stranou dolů. Vidličkou pak jednotlivá vlákna vydlabeme na talíř a dále upravíme s omáčkou nebo pestem, jako špagety.
Zdroj: https://www.countrylife.cz/jak-na-dyni-hokaido, https://nasregion.cz/neni-dyne-jako-dyne-jak-vyuzit-7-nejznamejsich-druhu-v-kuchyni-61673/, https://www.damejidlo.cz/c/blog/3-sladke-napady-jak-zpracovat-vsechny-druhy-dyni/, https://www.kucharkaprodceru.cz/recepty-z-dyne/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)