Jak využít plody oskeruše skoro bezpracně
Známe ji spíše z vyprávění našich babiček. Oskeruše aneb jeřáb oskeruše (Sorbus domestica L.) bývá dnes k vidění zejména na moravských vinohradech (resp. v jejich okolí). Tedy pokud hovoříme o exemplářích, dosahujících až 30 metrů výšky.
Ovšem začínají se vracet do našich zahrad. A to i přesto, že jejich plody zasyrova konzumovat nelze. Jejich úprava naštěstí není tak pracná, jak by se mohlo zdát. Nemusíte totiž hned vařit oskerušová povidla. Máme pro vás i další užitečné tipy.
Oskeruši usušte nebo zamrazte
Jakmile její plody projdou jednou z těchto dvou úprav, můžete se do jejich konzumace pustit bez obav. Plody sušte v sušičce nebo v troubě a to asi na 120 °C. Po usušení si stále zachovávají mírnou vláčnost.
Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org
A stejně jednoduché je i mrazení, doporučujeme oskeruše nakrájet na tenké plátky a vložit do mrazáku. Jakmile zmrznou, můžete jednotlivé vrstvy vložit do krabiček nebo mrazících sáčků. Takto upravená oskeruše se hodí třeba do koláčů, ovocných kaší nebo jako ovocná složka pod maso.
Nápaditá drobenka z oskeruše
A pokud se snažíte jíst zdravě, máme pro vás další tip. Nedáte dopustit na drobenku, ale vadí vám množství mouky, tuku a cukru, použitého k její přípravě? Zkuste tu oskerušovou. Usušené oskeruše nakrájejte na co nejmenší kousky, případně je rozemelte, a moučník jednoduše posypte. Nechte 10-15 minut péct a máte hotovo.
Kousky ovoce na těstě lehce zkaramelizují a dodají koláči či buchtě opravdu zajímavou chuť. Pro strávníky navíc bude použitá ingredience záhadou. Dnes zná totiž oskeruši jen málokdo.
Věděli jste, že: velmi cenné je i dřevo oskeruše? Je žlutavé, někdy až červenavé a v minulosti se hojně využívalo k výrobě intarzií, ale i jako pevný základ pro rukojeti hoblíků nebo třeba kulečníkových tág.
Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)