Jak využít mrkvovou nať, listy z řepy nebo semínka paprik
Pro některá z nás je hlavní motivací k využití kuchyňské odpadu aktuální móda zero waste, jiní se jen neradi dívají, jak jejich těžce vydělané peníze doslova mizí v koši (v tom lepším případě na kompostu).
Asi vás nemusíme učit, že košťál z brokolice chutná jako jemná kedlubna, nebo že mnohé slupky užijete ještě na vývar či jako základ šťávy pod maso. Ale co taková mrkvová nať nebo semínka z paprik?
Do pesta se vejde leccos – třeba i listy ředkviček nebo zelené části mrkve
Podívejme se nejdřív na ředkvičkové listy – prospějí vám díky vysokému obsahu vitamínů C, A, E a skupiny B. Hořčičné silice, zodpovědné za jejich specifickou chuť, pak pomáhají čistit organismus. Milovníci ostřejší chuti mohou oprané listy využít do salátů, do smoothie či do pesta. Ale nesnažte se hned pro začátek udělat jen čistě ředkvičkové pesto. Chuť je opravdu poměrně specifická a nejspíš by se vám nelíbila ani přítomnost jemných chloupků.
Foto: Pixabay
To mrkvová nať podobnými problémy netrpí. I jí to bude slušet ve smoothie, ale absolutní bombou je pesto z mrkvové natě. Chutná prostě parádně a připravíte si ho i uprostřed zimy, kdy je bazalky nedostatek. A co si připravit?
Pesto z mrkvové natě – recept
- tři hrsti mrkvové natě (bez nejtvrdších částí)
- olivový oleje – asi 6 lžic
- lžičku soli
- dva stroužky česneku
- 3 lžíce pinií
- asi 60 gramů parmezánu (nastrouhaného)
- lžičku citronové šťávy
- dva větší lístky máty
Teď stačí všechno vzít a vhodit do mixéru. Pokud bude pesto příliš tekuté, přidejte oříšky, pokud naopak příliš tuhé, zakápněte ho ještě olejem. A kam s ním? Chutná skvěle na těstovinách, rozpečených bagetách, toastech apod.
Listy z červené řepy připravte jako špenát
V obchodech bývají k vidění málo, na farmářských trzích je však prodej červené řepy s listy v sezóně samozřejmostí. Úplné odtržení listů navíc nikdy není dobré, z řepy se začínají rychle ztrácet potřebné látky. Doma z listů odstraňte tvrdý řapík a připravte je stejně jako čerstvý špenát.
Papriková semínka nasušte
K výsevu se nehodí, to však neznamená, že musí skončit v koši. Nasušte je a rozemelte na prášek. Skvěle se hodí k dochucení a aromatizování gulášů a podobných jídel, jen s dávkováním pro začátek raději opatrně.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)