Jak využít lékořici – pomůže na jarní virózy, ne pro všechny se však hodí
Jak využít lékořici: „Rozhod jsem se léčit lásku lékořicí…“ Legendární píseň Václava Neckáře je trochu zavádějící. Z nešťastné lásky se lékořicí nevyléčíte, při spoustě jiných neduhů vám ale pomůže.
Kde roste a jak se sbírá
Lékořice lysá je vysoká bylina s rozvětvenými kořeny. Její domovinou je Středomoří, u nás se vyskytuje na jižní Moravě, má ráda slunce a poměrně suchou půdu, proto roste zejména na jižních svazích. Sbírá se pouze kořen nejméně tříletých rostlin, a to na podzim, během září a října. Tehdy už je vyvinut lusk, který je charakteristickým znakem lékořice a brání záměně s jinými rostlinami. Kořen se omyje, někdy oloupe a pak se suší.
Vlastnosti a účinky
Lékořice se využívá v kuchyni i v domácí medicíně od pradávna. Recepty na medicínu z ní lze najít už u egyptských faraonů. Lékořice, neboli sladké dřevo, sladké žíly či sladké koření je opravdu velmi sladká. Příčinou je glycyrizin, který je třicetinásobně sladší než sacharóza získávaná z cukrové řepy. Proto se lékořice odedávna využívá do sladkých cukrovinek, likérů a vyrábí se z ní proslulý pendrek. Dále kořen obsahuje fytoestrogeny, flavonoidy, saponiny a další látky. Díky nim léčí nachlazení, hlavně uvolňuje hleny a usnadňuje vykašlávání. Zde se užívá nejčastěji v podobě sirupu, ale i čaje. Pomáhá při žaludečních vředech a dalších nemocech trávícího traktu a také při léčbě některých ženských chorob. Podporuje imunitu, psychickou odolnost a prospívá zdraví pokožky, kterou výrazně uklidňuje. Využívá se proto do různých krémů a balzámů, při léčbě akné nebo lupénky. Drcený kořen nebo výluh či extrakt rovněž už naši předci používali na zesvětlení stařeckých skvrn, pih a podobně. Lékořice zároveň vyrovnává tón pleti a posiluje ji proti vzniku dalších skvrn.
Foto: Pixabay
Lékořice může také škodit a to zejména při dlouhodobém užívání, kdy zvyšuje krevní tlak a potlačuje tvorbu moči. Lidé s hypertenzí, nebo kteří berou diuretika, některé léky na srdce nebo kortikosteroidy a rovněž těhotné a kojící ženy by měli být při užívání produktů z lékořice opatrní.
Čaj neboli nálev
Čaj proti nachlazení nebo na podporu trávení připravíme jednoduše. Zalijeme 1-2 lžičky drceného kořene ¼ l vroucí vody a necháme louhovat 15 minut. Přecedíme a pijeme 2-3 šálky denně maximálně 6 týdnů.
Odvar
Je silnější než čaj: Lžičku drceného kořeně povařte v 250 ml vody 5 minut a pak ještě nechte louhovat dalších 10 minut. Pijte třikrát denně.
Macerát
Neboli výluh za studena se používá, chceme-li lépe uvolnit silice. Lžička drogy se zalije ¼ l studené vody a nechá macerovat 3-12 hodin, i déle. Macerát se popíjí jednou až třikrát denně.
Extrakt neboli tinktura
Vyrábí se dlouhodobým louhováním zpravidla v alkoholu. Obsahuje více účinných látek a dlouho vydrží. Užívá se 3×30 kapek denně. Připravíme ho takto: Do sklenice dáme 50 g rozemletého kořene a 500 ml vodky. Dobře uzavřete a nechte 6 týdnů vyluhovat, občas sklenicí zatřepte. Pak slijte přes jemné sítko a uchovejte v chladu.
Zdroje: http://www.home-made.cz/2013/03/domaci-extrakt-z-lekorice-nejen-na.html, https://www.prodejbylin.cz/priprava.html, https://www.bylinarstvi-maya.cz/jak-bylinky-pripravovat/, https://magazin.biooo.cz/prirodni-kosmetika/pece-o-pokozku/4-prirodni-latky-proti-pigmentovym-skrvnam/lekorice/, https://www.ireceptar.cz/zdravi/sladky-odvar-z-lekorice-prirodni-pomoc-proti-zanetu-dutin-i-zaludku.html, https://www.lekarna.cz/clanek/lekorice/
https://www.prodejbylin.cz/lekorice_koren/index.html, https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/stromy/103-lekorice-sladke-drevo-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)