Jak vytvořit krásnou a zároveň pohostinnou zahradu pro létající návštěvníky
Představa ideální zahrady se u každého z nás liší. Někdo chce mít plně využitou plochu s bazény, prostorem pro děti a terasou vhodnou ke grilování. Vždy je ale dobré myslet na to, aby zahrada disponovala tím nejdůležitějším – kouskem přírody. Právě ta přece vytváří rozdíl mezi relaxem na gauči a relaxem v houpací síti.
Příroda nám přináší spoustu života, jak v oblasti flóry, tak i fauny – a právě ta dotváří tu pravou pohodu na zahradě. Zpěv ptáků, třepetání motýlích křídel, leniví čmeláci bzučící kolem. Aby byla právě vaše zahrada přívětivým místem pro tyto návštěvníky, je dobré při jejím zkrášlování myslet i na jejich potřeby.
Krmení je základ
Pohled na poletující a cvrlikající ptáky je uklidňující snad pro každého. Jejich přítomnost zajistíte tím, že jim připravíte klidná místa, kde se budou moci posilnit.
V současné době existuje spousta různě designovaných krmítek, které se hodí do klasické i extra moderně zařízené zahrady. Díky množství různých materiálů, ze kterých lze krmítka vyrobit, se z takového kousku může stát opravdu výjimečná ozdoba okolního prostředí.
Ať už si vyberete jakýkoliv styl, rozhodně dbejte na to, aby byl pro ptáky bezpečný. Umístění volte spíše výše, aby se k ptačímu krmítku nedostali různí predátoři. Stačí totiž jeden útok na krmítko, který si ptáci zapamatují, a už se na stejné místo nevrátí.
Abyste však dobrým úmyslem náhodou neublížili, nastudujte si, kdy je vhodné pro ptáky krmivo dávat. Pokud chcete, aby bylo krmítko vyhledáváno celoročně, opravdu dbejte na pravidelnost. Často se totiž stává, že si někteří ptáci v okolí na toto dokrmování zvyknou a další hledání potravy u nich upadá. Je pak pro ně velkým šokem, pokud z ničeho nic s dokrmováním přestanete a oni si pak musejí najednou hledat jiná místa, kde sehnat potravu.
Předtím, než do krmítka cokoli dáte, ujistěte se, že se nejedná o nevhodné krmení! V podstatě platí, že ptáci by neměli sezobávat zbytky z vašeho stolu. Vrhnou se na to nadšeně, bohužel je ale s velkou pravděpodobností čekají trávicí problémy, které mohou končit i jejich úmrtím.
Pokud se obáváte, že nejste sami schopni vytvořit nabídku pro ptáky takovou, aby měli vše potřebné, můžete hotové směsi i speciální lojové koule nakoupit. Díky sezónním nabídkám, které různé obchody připravují, najdete v sortimentu spoustu druhů krmiv. Doporučujeme sledovat leták Lidl, který vás upozorní na každou výhodnou akci.
Pomoc v době sucha
Máme za sebou období, kdy byl značný nedostatek povrchové vody. Pro ptáky i hmyz tak bylo velmi těžké najít zdroje, ze kterých by se mohli napít. Pokud jim ale na své zahradě připravíte pítka, budou se k vám rádi vracet.
Pítka pro ptáky existují v mnoha provedeních, můžete mít různé keramické mísy na stůl nebo k zapíchnutí do záhonu a existují také varianty k zavěšení. Opět platí, že materiál můžete volit dle celkového stylu zahrady.
Ať už ale budete volit jakýkoli design, myslete také na hmyz! Pro ptáčky není problém se více nahnout, případně se ve vodě okoupat, bohužel pro hmyz mohou být hladké okraje často smrtící. Pokud se totiž nemohou nožičkami zachytit o nějaké nerovnosti, po sklouznutí do vody nemají šanci se z vody dostat a umírají na utopení nebo vyčerpání.
Řešení je přitom jednoduché. Vybírejte z pítek, které mají zdrsněné nebo odstupňované okraje, které jsou pro hmyz bezpečné. Případně můžete na hladinu vody hodit pár korkových zátek. Ty se nepotopí a jsou dostatečně členité, aby se na nich mohly hmyzí nožky zachytit.
Nejen užitková zahrada potřebuje hmyz!
Možná se zdá předchozí rada jako maličkost, je ale ve vašem zájmu, abyste na zahradě měli dostatek hmyzu. V případě, že máte plochu, na které pěstujete různé druhy zeleniny, v době květenství potřebujete včely, které budou květy opylovat.
Samozřejmě nemůže mít každý na zahradě včelí úl. Existují však včely samotářky, kterým stačí jednoduché příbytky. Domečky pro včely můžete vytvořit poměrně jednoduše, pokud ale chcete, můžete mít i větší příbytek vytvořený ze dřeva, cihel a sena. V dnešní době je můžete zakoupit v různých hobby marketech.
Kromě toho je vhodné mít část zahrady spíše „divočejší“ – nechejte na ní růst různé druhy květin, případně si vysaďte květinový záhon. Jeho vůně přitahuje včely, vosy, čmeláky i motýly, jejichž přelétávání pomáhá opylovat květy, což oceníte, pokud máte ovocné stromy nebo zeleninový záhon.
Důležité je uvědomit si, že prostor na naší zahradě není jen náš, a je jen prospěšné, pokud se o něj naučíme dělit. Ani netušíte, jak vám i přítomnost těch nejmenších organismů může s péčí o zahradu pomoci.
Ptačí budka: Zdroj náhledového obrázku Pexels.com
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.