Jak vyrobit jablečný ocet – jaký postup dodržet, aby byl perfektní

Jablečný ocet

Jak vyrobit jablečný ocet: Jablečný ocet je kyselý roztok vyrobený fermentací jablečného moštu. Proces fermentace se spouští přidáním kvasinek do jablečného moštu, což přemění cukry na alkohol. Poté se přidá bakterie kyseliny octové, která přemění alkohol na kyselinu octovou.

Jeho domácí výroba není vůbec složitá a zvládne ji opravdu kdokoliv.

Výroba jablečného octa doma

Ingredience

  • 1 kg jablek
  • 2 l vody
  • 0,5 kg cukru

Postup:

  1. Jablka jen zlehka omyjte, protože na povrchu slupky jsou cenné kvasinky. Odstraňte stopku a „bubák“ a nahrubo je nastrouhejte. Vložte je do pětilitrové sklenice nebo nádoby na kvašení.
  2. Vodu převařte, nechte vychladnout a vlijte na jablka.
  3. Přidejte cukr, ale není nezbytný, nastartuje lépe kvašení, jablka však budou kvasit i bez něj, zvláště v teplých letních dnech. Jen to potrvá déle. Pro podporu kvašení můžete také použít vinné kvasinky.
  4. Jablka buď zatižte nebo obsah láhve občas promíchejte. Jakmile začnou kvasit, stoupají vzhůru.
  5. Láhev přikryjte papírovou utěrkou nebo gázou, zajistěte gumičkou a nechte vykvasit na teplém a tmavém místě zhruba 3 týdny, v závislosti na teplotě. Během kvašení se cukr přemění na alkohol. Že je hotovo poznáte podle jablek, budou totiž sedět u dna.
  6. Pak obsah láhve přeceďte přes jemné plátno a pod gázou nechte znovu pracovat kvasinky, které změní alkohol na ocet. To trvá asi 2 týdny, dokud se v octu dělají bublinky, stále zraje.
  7. Hotový ocet můžete přefiltrovat a nebo jej nechat tak. Bude dále zrát, pokud se vám zdá již dost kyselý, uložte jej do lednice, čímž proces zastavíte.

Foto: Pixabay

Jak použít jablečný ocet

Jablečný ocet je oblíbeným doplňkem do salátů a pokrmů, a také se mu připisují některé zdravotní přínosy. Obsahuje například antioxidanty a může pomoci snížit hladinu krevního cukru a cholesterolu.

Je ale důležité si uvědomit, že jablečný ocet je velmi kyselý a konzumace v nadměrném množství může mít negativní účinky na zuby a žaludek. Proto je dobré ho používat s mírou a v přiměřeném množství.

 

Zdroje: https://www.drmax.cz/clanky/jablecny-ocet-skvely-do-kuchyne-a-vyborny-pro-zdravi, https://www.ireceptar.cz/zdravi/jablecny-ocet-hubnuti-30000421.html, https://www.ireceptar.cz/zdravi/jablecny-ocet-zdravi-30000227.html, https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/jak-vyrobit-prvotridni-jablecny-ocet-pripravte-si-prirodni-vselek-ktery-pomuze-s-shodit, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-udelat-jablecny-ocet-doma-20301103.html, https://www.jimejinak.cz/domaci-jablecny-ocet-jak-ho-snadno-vyrobit-krok-po-kroku/

Jablečný ocet znali už v starověku – která legendární královna si ho mohla přidávat do koupele Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)