Jak vyrobit čerstvé máslo – bude ještě lepší než z obchodu. Při jeho výrobě však příliš neušetříte
Dnešní trendy velí k původním hodnotám. Vaříme jídla našich babiček, vytahujeme staré rodinné recepty na koláče a cukroví, pečeme chleba, vyrábíme domácí sirupy a povidla a podobně. Domácí máslo je jednou z takových věcí, které si mnozí z nás chtějí vyzkoušet. Jak chutnalo máslo čerstvě utlučené v máselnici? Jeho výroba není složitá a v době robotů a šlehačů ani fyzicky namáhavá. Tak to pojďme vyzkoušet.
Co potřebujeme?
Prakticky jen smetanu na šlehání, co nejvíce tučnou a pokud možno bez stabilizátorů. Stabilizátory sice vytvoření másla nevylučují, ale trvá to s nimi podstatně déle. Jinými slovy použijte 33% čerstvou smetanu, nebo i tučnější, pokud seženeme, třeba od místního farmáře. V obchodě ji většinou koupíme v čtvrtlitrovém kartonovém obalu a bude označena jako čerstvá smetana ke šlehání. Ta bývá pouze pasterizovaná, což vytvoření másla nevadí.
Foto: Pixabay
Jak na to
- Chvíli před výrobou másla dáme vychladit nádobu šlehače i metly, třeba do mrazáku.
- Vychlazenou smetanu vlijeme do nádoby šlehače a šleháme na vyšší rychlost do tuha.
- Když se šlehačka změní z nadýchané pěny na nevzhlednou hrudkovitou hmotu, je to známka, že jsme na dobré cestě. Zmírníme rychlost na nejnižší stupeň a šleháme dál.
- Tuk se postupně začne oddělovat od tekutiny a nabalovat na metly. V této fázi začne obsah nádoby stříkat, proto ten nejnižší šlehací stupeň.
- Jakmile je jasně vidět kusy tuku a oddělené podmáslí, šlehač vypneme.
- Máslo přecedíme přes cedník, podmáslí zachytíme a využijeme do jiných pokrmů.
- Máslo na cedníku bude vláčné a tvárné. Potřebujeme jej prohníst a zbavit veškerého podmáslí, aby se nekazilo. Pokud nemáme rádi mastné ruce, vezmeme si rukavice.
- Mísu po výrobě másla nebo jinou naplníme hodně studenou vodou, případně s kostkami ledu. Máslo do ní ponoříme a rukama ho hněteme. Voda se zakalí. V tu chvíli ji vyměníme a takto pokračujeme, až je voda úplně čirá.
- Máslo vyndáme, vymačkáme poslední vodu a nyní ho můžeme jemně osolit nebo ochutit bylinkami, česnekem a podobně.
- Pak ho buď vtlačíme do máslenky nebo jiných formiček, nebo jen zabalíme do potravinářské fólie a uložíme do lednice.
- Čerstvé máslo v lednici ztuhne, před použitím na mazání ho musíme nechat chvíli při pokojové teplotě.
Výhody a nevýhody
Doma vyrobené máslo je velmi lahodné, s máslem v obchodě se nedá vůbec srovnat. Je lehoučké a sladké, jen se v puse rozplyne. Čas strávený jeho výrobou není dlouhý, Pokud si všechno připravíme, samotná šlehání trvá asi 10-15 minut plus asi deset minut praní a formování. Jeho cena je ale vyšší, než u průmyslově vyráběného. Z jednoho litru smetany získáme jen asi 350-400 g másla, podle tučnosti smetany. Výroba domácího másla tak pro většinu z nás zůstane spíše zábavou pro slavnostní příležitosti, kdy si chceme opravdu pochutnat.
A jak je to s cenou? Pokud se vám někde podaří sehnat extrémně zlevněnou smetanu, pak si finančně polepšit můžete. Jinak se však výroba másla po ekonomické stránce nevyplatí.
Zdroj: https://www.kucharkaprodceru.cz/domaci-maslo/, https://www.apetitonline.cz/jak-na/jak-vyrobit-cerstve-maslo-za-mene-nez-15-minut, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/domaci-maslo-30000421.html, https://www.vareni.cz/magazin/recept-na-domaci-maslo-krok-za-krokem/, https://www.idnes.cz/hobby/domov/domaci-maslo-za-deset-minut-krok-za-krokem.A110730_154542_hobby-domov_bma, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-si-pripravit-zarucene-cerstve-domaci-maslo
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)