Jak vypěstovat kmín? Nic moc složitého
Když se budete ptát lidí na koření, pak jednou z nejfrekventovanějších odpovědí bude jistě kmín. Tato bylina se užívá již po tisíce let a najdeme ji na políčkách prakticky po celém starém kontinentu. Původně sice přišla z Asie, nicméně neskutečně rychle se rozšířila a dnes opanuje mnoho domácností i firem jakkoli spojených s gastronomií. Vynikající je v pečivu, omáčkách. Ale třeba i v salátech či pomazánkách. Dokáže pomoct při potížích s trávením, mírní kašel a zkrátka pomáhá v mnohých jiných ohledech. Vypěstovat si ho není složité, o čemž se ostatně přesvědčíte v tomto článku.
Jaký půdní podklad je zapotřebí?
Na půdu není kmín kořenný nijak výrazně náročný. pH půdy by se ideálně mělo pohybovat mezi 6 až 7,5. Vynikající jsou především neutrální půdy. Dobře roste jak v písčitohlinitém, tak i jílovitohlinitém podkladu. Výborné jsou propustné půdy s dostatkem humusu. V takových umí kmín vytvořit rozsáhlý porost.
Teplo a hlavně světlo
Vysévat lze kmín přímo do půdy v období, kdy už bude venku teplo a nehrozí žádné mrazíky. Jinak lze sázet i sazeničky, mezi kterými je třeba nechat cca místo okolo 4 cm. U semínek si později rostlinky přetrháte dle potřeby, případně vysévejte také s mezerami. Kmín potřebuje hodně velké množství světla. Jedná se o dlouhodenní rostlinu a kvalita nažek je právě přímo ovlivněna množstvím světla.
Dostatek vláhy jako základ
V prvním roce potřebuje kmín maximální množství vody hlavně v srpnu, kdy se vytváří kořenový systém a olistění. I pozdější vydatné deště už nemusí pomoct v případě, že se zálivka v srpnu zanedbá. Ve druhém roce je třeba kmín hodně zalévat hlavně od dubna do konce měsíce května. Naopak v době kvetení mají intenzivní srážky negativní vliv na jakost kmínu.
Koření budete mít až příští rok
Nepočítejte s tím, že prvním rokem budete sklízet oblíbené koření. To získáte až druhý rok pěstování. I tak se ale vyplatí počkat, domácí kmín stojí za to.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.