Jak vylouskat ořechy bez námahy a poškození jádra – díky šikovnému použití horké vody se vám skořápka sama rozpadne v prstech

Ořechy

Jak vylouskat ořechy bez námahy a poškození jádra – díky šikovnému použití horké vody se vám skořápka sama rozpadne v prstech. Louskáček na ořechy má doma snad každý (i když o zručnosti co do zacházení by se dalo dlouze debatovat). Pokud spěcháte a chcete tyhle poklady přírody vyloupat rychleji, vezměte si k ruce horkou vodu.

Vaření vlašských ořechů – a vylouskáno bude za chviličku

Vlašské ořechy vložte do hrnce, zalijte je vodou a přiveďte k varu. Nechte je asi pět minut vařit. Poté horkou vodu slijte a propláchněte je studenou vodou, aby se ochladily. Skořápky budou dostatečně měkké, abyste je mohli rozlousknout prsty nebo lehce zmáčknout louskáčkem – a vydrží v tomhle stavu několik hodin. Navíc se vám nebudou díky řádnému navlhnutí rozlétávat po místnosti, což vám usnadní i následný úklid.

Když se vám do vody nechce

Pro ty, kteří nemají rádi při louskání ořechů mokro, máme připravenou ještě jinou osvědčenou metodu. Vlašské ořechy položte naplocho do pevné kartonové krabice nebo na rovný povrch a přikryjte je starým ručníkem nebo utěrkou. Pomocí malého kladívka nebo paličky na ně jemně poklepejte přes látku (čím tvrdší skořápky máte, tím větší sílu je samozřejmě potřeba vynaložit).

Ručník zabrání tomu, aby skořápky vlašských ořechů létaly všude kolem, udrží váš pracovní prostor čistý a zároveň ochrání ořechy uvnitř. Dávejte ale pozor, abyste nepoužili příliš velkou sílu, protože by mohlo dojít k rozdrcení ořechového jádra.

Vlašské ořechy Jak vylouskat ořechy bez námahy a poškození jádra

Foto: Pixabay

Skladování vyloupaných vlašských ořechů

Předejděte vzniku plísní a žluknutí: Po vyloupání vlašských ořechů je důležité je správně skladovat, aby zůstaly čerstvé. Čerstvě vyloupané vlašské ořechy totiž obsahují přírodní oleje, což znamená, že při nesprávném skladování se mohou zkazit. Abyste se vyhnuli plísním a žluknutí, dodržujte tyto rady pro skladování:

  • Před uskladněním nechte vyloupané vlašské ořechy důkladně vyschnout. Vlhkost může vést ke vzniku plísní.
  • Sušené vlašské ořechy skladujte ve vzduchotěsné nádobě, abyste omezili jejich vystavení vzduchu, který může způsobit jejich rychlejší zkažení.
  • V ideálním případě je skladujte na chladném a tmavém místě, kde teplota nepřesahuje 20 °C.

Pro delší skladování uložte ořechy do chladničky nebo mrazničky. Vyloupané vydrží v chladničce až šest měsíců a v mrazničce až rok. Mějte však na paměti, že jsou velmi savé (nebála bych se je v tomhle ohledu přirovnat k houbě) a mohou přebírat pachy okolních potravin. Dbejte proto na to, abyste je skladovali odděleně od silně zapáchajících potravin, jako je třeba cibule nebo česnek.

Pokud nemáte v plánu ořechy ihned použít, zvažte také, zda je nenechat ve skořápce a neskladovat je v prodyšném sáčku, například v tom síťovaném používaném na cibuli. To umožní cirkulaci vzduchu a zároveň chrání ořechy před škůdci.

 

Zdroj: https://extension.illinois.edu/blogs/extensions-greatest-hits/1999-10-02-preparing-black-walnuts-eating, https://www.hawkinscookers.com/Cookbooks/Ventura%20IM.pdf

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)