Jak vylepšit půdu před výsadbou jahodníku
Dost možná to také znáte. Každé jaro vkládáte do výsadbových jamek množství kvalitního kompostu, a přesto se jahodníky později zastavují v růstu a báječná úroda je v nedohlednu.
Humus je pro jahodníky perfektní, musíte ho však umět do půdy zapracovat. I když nám tvorba výsadbových humusových jamek na začátku práci ulehčí, později nám ji naopak ztíží. Jakmile se totiž kořenový systém rostlin rozroste až za hranici výživné zeminy, jednoduše se „lekne“ a odmítne pokračovat dál. Je to vlastně logické. Kdo by se chtěl vzdávat aktuálního komfortu, když se půda v okolí tváří mnohem nevlídněji.
Dostatek kompostu je základ
V ideálním případě byste si měli na jahodové pole pořídit kvalitní kompost a to v množství 5 nebo lépe 10 kilogramů na metr čtvereční. Kompost lze smíchat s listím a trávou, rašelinou nebo organickým hnojem, je-li v našich silách ho sehnat. Živočišné složky vylepšují strukturu půdy jen krátkodobě, jejich úkolem je spíše dodání živin. Naopak látky rostlinného původu dokáží dlouhodobě pracovat s fyzikálními vlastnostmi půdy, což je při pěstování jahod rozhodně žádoucí.
Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Kompost promícháváme plošně
V ideálním případě promíchejte kompost s původní zeminou po celé ploše záhonku. Jen v případě, pokud ho máte nedostatek, se zaměřte na obohacení výsadbových řádků. Opět promíchávejte a výsadbové jamky tvořte až na upravené ploše.
Na původu rostlin záleží
Máte-li k dispozici kontejnerové sazeničky, můžete je na záhon s patřičnou ochranou vysazovat od března až do května. Pokud ovšem pracujete s rostlinkami, které přežily zimu, přichází v úvahu pouze dubnové vysazení. V květnu je již pozdě – mladé jahodníky chtějí kvést a nemají čas se zabývat tvorbou nových listů a kořenů. Řada z nich tento šok nezvládne a uhyne.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)