Jak vybrat elektrický gril na zahradu
Elektrické zahradní grily jsou v současné době stále více oblíbené. I když nemáte zahradu, můžete grilovat a dopřát si chuť grilovaných pochoutek. Elektrický gril je skvělým řešením a dá se snadno používat i na balkonech a terasách, třeba i ve městě. Nepotřebujete plyn ani dřevěné uhlí a stačí jen zapojit zástrčku do zásuvky.
Elektrické grily jsou bezpečné, velmi jednoduché na obsluhu a designově často velmi zdařilé. Navíc jsou velmi dobře přenosné a snadno si tak vezmete svůj elektrický gril na zahradu, balkon i terasu. Rozehřeje se za krátkou dobu a navíc se snadno čistí. Během zimy si jej navíc můžete umístit pod digestoř v kuchyni a dopřávat si grilované pochoutky po celý rok, bez ohledu na roční období a počasí.
Jak vybrat ten pravý elektrický gril
Pokud stále váháte, zda vám na úpravu pokrmů nestačí jen klasická pánev, chceme vás ujistit, že na klasickém zahradním elektrickém grilu dochází k tepelné úpravě pokrmu přímým žárem topné spirály na grilovaný pokrm při doteku pokrmu na rozpáleném grilovacím roštu. Mezi zdrojem žáru, v tomto případě topnou spirálou a grilovaným pokrmem, není deska.
Pořiďte si příslušenství
Litinový tál lze většinou dokoupit jako volitelné příslušenství, třeba na přípravu vajíček, slaniny, hamburgerů, krevet, ryb, špízů, sýrů, zeleniny či toastů a jiných menších či křehčích kousků. Někdy je deska již součástí grilu. Často lze přikoupit i stojan nebo praktickou pojízdnou konstrukci.
Grilované maso: Zdroj obrázku Pixabay.com
Co má mít kvalitní zahradní elektrický gril
- spodní vanu s miskou na odkapávající šťávu
- horní víko pro maximální využití tepla a nepřímé grilování
- kvalitní grilovací rošt, nejlépe litinový, který nejlépe přenáší teplo
- kvalitní zdroj tepla, tedy topnou spirálu s dostatečným výkonem
- možnost plynulé regulace výkonu grilu
Princip fungování elektrických grilů
Topná spirála pod grilovacím roštem produkuje žár a tím tepelně upravuje potraviny na roštu. Odkapávající šťáva a tuk stékají na spodní vanu a odtud většinou odtékají spodním otvorem do vyměnitelné misky. Šťáva, která odkapává na rozžhavenou topnou spirálu, se odpařuje a vytváří typické grilované aroma. Elektrický gril je bezpečný. Ke vzplanutí nedojde, protože je po zaklopení víka v prostoru grilu jen malé množství kyslíku, které samovznícení neumožní.
Kvalitní elektrické grily na přímé i nepřímé grilování
Na kvalitním elektrickém grilu můžete grilovat vše, co na jakémkoli jiném grilu. Můžete využívat metodu přímého grilování pro úpravu pokrmu do 30 minut, ale i metodu nepřímého grilování a ugrilovat si třeba celé kuře. K tomu je většinou třeba tepelný štít nebo 2 hliníkové misky na odstínění žáru topné spirály umístěné uprostřed grilu. Jediné, co si v elektrickém grilu nepřipravíte, je barbecue. Můžete vyzkoušet třeba Tefal Optigrill+ XL GC722D34, nebo jiné typy grilu.
Elektrický gril: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.