Jak vybírat pracovní oděvy a ochranné prostředky pro práci na zahradě a v dílně?
Nejen na pracovišti v zaměstnání je třeba dbát na bezpečnost a zdraví. Také ve volných chvílích, kdy se věnujete práci na zahradě a v domácí dílně, byste neměli zapomenout na nošení odpovídajících oděvů a ochranných prostředků. Jaké věci se vyplatí pořídit, když se na tyto činnosti chystáte?
Oblečení na zahradu
Při venkovních pracích je vždy základem kvalitní oblečení. Důležitá je v tomto ohledu především ochrana před nepříznivými klimatickými jevy, tedy zejména před větrem, deštěm a zvýšenou vlhkostí. Před tím, než se pustíte do díla, je dobré si opatřit dlouhé kalhoty a svrchní oděv. Ideální je, pokud jsou nepropustné, dokážou tedy zabránit pronikání studeného vzduchu k vašemu tělu. Zároveň by venkovní pracovní oděvy měly být dobře savé, aby odváděly pot a během práce jste se příliš nezpotili.
Na zahradě se vyplatí používat speciální termo prádlo, které dokáže udržet organismus v teple a suchu, a to i při větší námaze. Velmi dobrou volbou jsou kupříkladu oděvy z fleecu, solidní vlastnosti však mají rovněž speciální umělé tkaniny, k nimž se namátkou řadí polyester. Ve specializovaných obchodech se dá narazit také na pracovní oděvy, jež umně kombinují přírodní a umělé materiály.
Pakliže počítáte s tím, že na zahradě budete častěji pracovat v pokleku, je užitečné si pořídit kalhoty s kolenními výztuhami. Zabrání případným otlačeninám a následným bolestem kloubů a svalstva.
V rámci venkovních prací na vašem pozemku rozhodně nezapomeňte ani na osobní ochranné prostředky. Jedná se hlavně o rukavice. Pro běžnou činnost na zahradě vám nejspíše postačí klasické plátěné modely. Jestliže ale kupříkladu hodláte prostřihávat keře a stromky, pak je lepší dát přednost kvalitním koženým rukavicím, jež dokážou lépe chránit proti případným řezným poraněním. Některé druhy rukavic, které jsou určené do venkovního prostředí, navíc využívají ocelové výztuhy prstů, takže pak neriskujete, že si uříznete konečky prstů při manipulaci s nůžkami, křovinořezy a dalšími nástroji.
Co do dílny?
Na osobní ochranné prostředky myslete také tehdy, když něco kutíte v dílně. Zde samozřejmě opět záleží na konkrétní činnosti. Pokud pracujete s různými pilami, svařujete kovy apod., neměli byste zapomenout na ochranu očí, potažmo celého obličeje. Ve výbavě každého správného domácího kutila tak nepochybně nesmí chybět ochranné brýle a helmy, případně rovnou speciální svařovací kukly. Dále je užitečné mít po ruce ještě ochranná sluchátka, s jejichž pomocí bez problémů můžete vykonávat i hlučnější práce.
Když si pořizujete speciální ochranné prostředky, všímejte si během nákupu v obchodě toho, zda mají patřičné certifikáty, které prokazují jejich kvalitu a odolnost. Běžně se u takovýchto pomůcek uvádí označení CE, což značí, že jde o produkty, které prošly řádným testováním v laboratorních podmínkách.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.