Jak vrátit záchodu lesk obyčejným mýdlem – využijete i zbytky, které se už na nic jiného nehodí
Jak vrátit záchodu lesk obyčejným mýdlem – využijete i zbytky, které se už na nic jiného nehodí. Toaleta je základem domácnosti a měla by být čistá a svěží. Ale jak toho dosáhnout bez drahých chemických či agresivních čisticích přípravků?
Na vyčištění záchodu lze použít prostředky dostupné v domácnosti a vůbec nemusíte používat chemické čisticí prostředky.
Mýdlo také v toaletě
Mýdlo lze použít také na záchodě a není to nutně tehdy, když máte na WC umývadlo. Prázdný držáček na WC bloky není příjemná záležitost, zvláště pokud vám doma chybí náhradní. Můžete jej ovšem nahradit tuhým mýdlem, které dáte do držáku. Mýdlo toaletu nejen provoní, ale také čistí.
Tuhé mýdlo lze dát také do textilního sáčku s provázkem a třeba korálkem či uzlíkem a vložit do nádržky. Uzlík či korálek nechte viset ven z nádržky.
S čištěním pomůže balónek
Ale mýdlo bude skvělé i při samotném čištění. Musíte se jen postarat, abyste dostalo opravdu na celý povrch toalety.
- Napusťte do záchodu vodu, tak aby byla pokryta všechna povrchová místa. Jak to udělat? Jednoduše tak napůl nafoukněte balónek (ano, ten co se běžně používá na oslavy) a nacpěte ho do odtokového otvoru). Vytvoří perfektní špunt.
- Poté nalijte několik lžic mýdla přímo do záchodu.
- Nechte 30 minut působit.
Pak balóne propíchněte, nechte vodu odtéct a důkladně otřete houbou nebo houbičkou všechny povrchy uvnitř záchodu, včetně stěn a dna. Nakonec důkladně vyčistěte veškeré nečistoty a usazeniny štětkou na WC a spláchněte. Toaleta bude zase jako nová.
Foto: Pixabay
Jedlá soda s octem
Tradičním pomocníkem v domácnosti je jedlá soda v kombinaci s octem. Také na toaletě ji můžete využít.
Ocet a jedlou sodu smíchejte v poměru 1:1 a vytvořte pastu. Tu poté naneste na vnitřní stěny záchodu a zvláště na místa se skvrnami či vodním kamenem. Pomoci si můžete rukavicemi či kartáčem. Nechte působit 15-20 minut a řádně vydrhněte. Nepříliš agresivně, nicméně důrazně, chcete odstranit usazeniny a celou mísu. Poté zbytky usazenin, nečistot a pasty opláchněte.
Citron a sůl
Dalším tradičním domácím pomocníkem je citron a sůl. Na polovinu citronu nasypte sůl a dobře otřete vnitřní stranu mísy. Citronová šťáva se solí rozpustí skvrny a usazeniny a zanechá příjemnou vůni.
Směs nechte několik minut působit a opět důkladně vyčistěte kartáčem, tak abyste odstranili skvrny. Opět pozor na poškrábání mísy.
Jedlá soda s kokosovým olejem
Trochu méně tradičním spojením je použití jedlé sody s kokosovým olejem. Jedlou sodu smíchejte s kokosovým olejem tak, by vám vznikla pasta. Pro začátek můžete použít poměr 1:1. Směs opět naneste na vnitřní stěnu záchodu tak, aby pokryla skvrny a vodní kámen. Směs nechte působit přibližně 10 minut až čtvrthodiny. Poté opět jemně, ale důkladně, vykartáčujte stěny záchodu.
Prevence je základ
Pravidelná očista toalety je prevencí před těžce odstranitelnými skvrnami a denní čištění je základ. Každotýdenní očista s kvalitním kartáčem vás zbaví nutnosti velkého čištění spojeného s odstraňováním usazenin.
Zdroj: https://www.aazdravi.cz/provonte-toaletu-prirozene-a-temer-zadarmo-staci-jednoduchy-figl-s-mydlem/https://napady-navody.cz/jak-umyt-zachod-aby-byl-zase-zarive-bily-bez-chemie/https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vycistit-zachod-30001218.html
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)