Jak uskladnit zelí na zimu – s šikovnými triky vám vydrží až do jara

Jak uskladnit zelí na zimu: Zelí je zelenina, která se u nás pěstuje od pradávna a v minulosti hrála u našich předků významnou roli. Zelí tvořilo podstatnou část jídelníčku jako levná, snadno vypěstovatelná potravina,která byla ve zkysané podobě zdrojem vitamínu C až do pozdního jara.

I my si rádi pochutnáme na dušeném zelí, oblíbené jsou také saláty ze syrového zelí, hlavně z odrůd k tomu speciálně vypěstovaných. V poslední době se také vrací obliba kysaného zelí vyrobeného doma, které má nesporně kladný vliv na naše zažívání.

Co je třeba vědět

Hlávkové zelí jedna z forem vyšlechtěné brukve zelné (Brassica oleracea). Mezi další vyšlechtěné varianty této rostliny patří i hlávková kapusta, kedluben nebo květák. V listech této zeleniny najdeme mnoho vitamínů – například vitamíny B, C, D, E a K, vlákninu, lehce stravitelnou glukózu, hořčík, jód, draslík, mangan a selen. Proto se rozhodně vyplatí naučit se ji uskladnit a zpracovávat.

Zelí

Foto: Pixabay

Způsoby uchování zelí

Pokud se nám tedy povede vypěstovat větší množství zelí, než jsme schopni zpracovat najednou, je třeba ho vhodně uskladnit. Nemáme-li chladný prostor, kde vydrží teplota celou zimu okolo 1-2 °C, je asi lepší ho zpracovat na kvašené, které má podmínky na skladování méně náročné.

Zelí uskladněné v hlávkách

Na uskladnění zelí je potřeba myslet již při výsadbě. Odrůda musí být vhodná k dlouhodobému skladování. Asi měsíc před samotnou sklizní již zelí na záhonku nezaléváme, aby nemělo příliš vody. Sklízíme vyzrálé hlávky za suchého a chladného počasí, nejlépe odpoledne, kdy má nejmenší obsah cukrů. Doba sklizně začíná koncem září a trvá prakticky do prvních mrazíků. Zelí by nemělo přemrznout. Hlávku uřízneme těsně u země a odstraníme přebytečné listy, necháme jen pevnou hlávku, na které nesmí být žádné poškozené části.

Chladný sklep, spíž nebo jiný prostor, dobře větraný a s vyšší vlhkostí, vybílíme, nebo alespoň skladovací místo vytřeme octem. Nejvhodnější jsou bedýnky nebo police, kde zelí rozložíme tak, aby se vzájemně nedotýkalo. Zelí zaschne, čímž vytvoří obal, který brání vysychání hlávky zevnitř. Rovněž na košťálu se vytvoří ochranná vrstva, přes niž nemohou pronikat patogeny. Přesto je nutné zelí pravidelně kontrolovat alespoň jednou za měsíc a nakažené hlávky odstraňovat.

Zdroj: https://zahradkaruvrok.cz/2013/11/4-kroky-jak-spravne-uskladnit-zeli/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-uskladnit-zeli-30001122.html, https://living.iprima.cz/zahrada/jak-uskladnit-zeli-na-zimu-plus-prehled-nejlepsich-odrud, https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/jak-uskladnit-hlavky-zeli-na-zimu/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)