Jak urychlit start okurkové sezóny – vystačíte si s málem
I když se zdá, že je na okurky ještě brzy, nenechte se mýlit. Termín 15. května je už dávno překonaný, tedy pokud nebydlíte někde v podhorské oblasti. Všude jinde se vyplatí zkrátka trochu zariskovat. Za brzkou úrodu to jednoznačně stojí.
A kdy je tedy ten den D? Naši předci nám to prozradili v jednom šikovném přísloví – „Na Marka saď oharka,“ k výsevu můžete tedy přikročit už 25. dubna. Asi není třeba zdůrazňovat, že byste měli vzít do ruky výhradně inkrustovaná semena. A právě tomuto termínu se ještě budeme věnovat.
Plíseň okurková jako hlavní téma
Pozdní termín výsevu dřív nebyl problémem, tehdy totiž ještě úrodu zelených plodů neohrožovala tolik obávaná plíseň. Právě jejímu intenzivnímu výskytu můžeme brzkým výsevem okurek zabránit. Inkrustace totiž před plísní okurkovou nechrání, jak si někteří pěstitelé myslí. Ve skutečnosti tu jde o zárodky plísní a bakterií, které se v půdě běžně vykytují a mohly by semena zničit ještě před vyklíčením. Mladé rostlinky si s nimi už dokáží poradit samy.
Náš tip: Okurky vysévejte do rýhy, kterou jste předtím dobře prolili vodou. Poté vše zahrňte suchou zeminou. Je-li teplo, vzejdou semena do týdne.
Díky pletivu a kusu fólie se můžete těšit z mnohem dřívější úrody
Pokud vám nevadí si trochu zamazat ruce, vytvořte nad řádky s okurkami malý tunel z pletiva a fólie (použít lze i bílou netkanou textilii). Ideální je šířka mezi 50-70 centimetry a výška 20-30 centimetrů. Čela tunelu zahrňte hlínou a ponechte okurky svému osudu.
Hlínu odstraňte až v polovině května a s trochou štěstí se do tří týdnů dočkáte prvních květů. Pro tento způsob pěstování si vybírejte nejlépe partenokarpické odrůdy, které dokáží vytvářet plody i bez opylení. Nic se tedy nestane, pokud fólii sundat zapomenete. Jde o všechny odrůdy vhodné do skleníků (např. oblíbená Alhambra, Orfeus či Zuzana).
Náš tip: Pokud máte na pěstování okurek jen málo místa, můžete vsadit i na odrůdy multifruitní. Ty za každým listem dokáží vytvořit až tři plody. V obchodech je lze sehnat rovněž pod označením „střapečkové“ a patří sem třeba Korveta nebo Everest.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)