Jak urychlit klíčení semínek? Jednoduché způsoby, jak toho dosáhnout nejen pomocí vody a bylinkové lázně

semena

Mnozí už začali s výsevem semínek v domácích podmínkách. Však není nad vlastní sazeničku, kterou si vypěstujeme od semínka. Poradíme vám snadné a osvědčené triky, jak urychlit klíčení semen.

Jak semínka zaručeně probudit k rychlejšímu klíčení? Však jsou semena základem budoucí úrody, tudíž péče o ně se bezpochyby vyplatí. Jaké triky pomohou? A jaké jsou vhodné podmínky pro úspěšné klíčení semen?

Máčení semen ve vodě

Zdravá semena dejte do misky. Zalijte je vodou tak, aby byla všechna ponořená. Při delším máčení je zapotřebí vodu 2 až 3x za den vyměnit. Aby se voda okysličila, je třeba občas promíchat. Semena salátu stačí máčet cca 4 hodiny, košťáloviny 12 až 24 hodin, zatímco rajčata a papriky cca 2 dny. Cibuli, mrkev a petržel až 3 dny.

Dopřejte semenům bylinkovou koupel

Vodu lze nahradit bylinkovou lázní. Pokud zvolíte heřmánkový nálev, tak především ochrání fazole a hrách proti plísním a houbovým chorobám. Na všechna semena zeleniny i letniček se hodí nálev z přesličky rolní, neboť obsahuje křemík, čímž vydatně posiluje klíčící rostliny. Zejména semenům rajčat a paprik prospěje kopřivová či kozlíková koupel, neboť změkčuje povrch semen, a tím usnadňuje klíčení. K tomu podporuje obranyschopnost a zdravý růst rostlinek.

Na bylinkovou koupel použijte 2 až 3 polévkové lžíce vybrané byliny a zalijte cca 250 ml vroucí vody, nechte luhovat 6 až 8 hodin. Pak je třeba přecedit. Vždy je třeba si připravit nálev čerstvý.

klíčení

Foto: Pixabay

Optimální podmínky pro klíčení

Přestože se většina semen dokáže probudit i bez pomoci, tak výše uvedené máčení semen má jisté další výhody, než je jen urychlení procesu růstu. Metody klíčení v bylinkové lázni jsou léty prověřené a pomohou tak ochránit klíčky i semena před plísněmi a jinými problémy provázejícími v počátku klíčení v domácích podmínkách.

Optimální teplota pro klíčení většiny semen je v rozmezí 20 až 25 °C. Doba a ideální teplota se sice může mírně lišit v souvislosti s konkrétním druhem zeleniny či rostlin, avšak pokojová teplota je všeobecně nejpříznivější.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay