Jak udržet potraviny čerstvé a bez molů
Krásně uklizená kuchyňská deska, lesklé talíře a dokonale srovnané papírové utěrky. Usmíváte se, jak to u vás vypadá krásně, když najednou koutkem oka uvidíte pohyb a zjistíte, že u skříněk s moukou a kořením poletuje mol. Jen to ne! V dnešním článku poradíme, jak se moly vypořádat a vytvořit spolehlivou obranu.
Pořádný úklid všech surovin a ploch
Všimli jste si, že vám po kuchyni létají moli? V tom případě vás čeká pořádná čistka všech surovin. Nejlepší je vyndat všechny skříňky, otřít je a postupně prohledat všechny možné pytlíky a obaly. Vaší pozornosti nesmí uniknout ani kořenky, protože pokud je déle nepoužíváte, možná vás překvapí, co v nich najdete. A je v podstatě jedno, co je v nich za koření, neštítí se ani pálivého chilli.
Moli milují čokoládu, ořechy a sypké potraviny. Vše řádně prozkoumejte a v případě nejistoty radši vyhoďte.
Indikátorem, že je v pytlíku něco špatně, mohou být jemné pavučinky. Nechce se vám do pytlíku sahat rukama? Vezměte si k ruce sítko a obsah zkontrolujte s jeho pomocí. Nenašli jste nic závadného? Přesypte surovinu do mističky nebo krabičky a následně zpět do obalu nebo nejlépe do nádoby.
Nezapomeňte ani na různé škvíry
Moly přitahují temné kouty, škvíry a zatuchlá místa bez přístupu slunce a vzduchu. Proto neleňte a vše řádně vyčistěte a zkontrolujte. Na pomoc si můžete vzít párátko a jedním tahem škvíru projet. Nečekaným místem, kde by se tyhle potvory mohly schovat jsou i panty u skříněk. Často je tam dostatek místa a hlavně ochrany, takže prozkoumejte pomocí baterky i tyto neobvyklé schovky. Nezapomeňte zkontrolovat šuplíky s kuchyňskými potřebami, někdy do nich padají zbytky surovin a lákají k prozkoumání.
Přesypání z pytlíku do vzduchotěsných nádob
Papírové a plastové pytlíky jsou pro zavíječe moučné velmi příjemným problémem. Proč? Protože tuto bariéru velmi snadno překonají. Proto doporučujeme si suroviny hned po nákupu prohlédnout, klidně použít sítko a pak přesypat do vzduchotěsné nádoby.
Bohužel si vajíčka s moly můžete přinést z obchodu a pak opět absolvovat nekonečné kolečko kontrol a úklidu. Je tedy lepší si vše rovnou prohlédnout a přesypat do nádoby a těsně ji uzavřít.
Nálepky proti molům a silné aroma
Užitečné jsou i nálepky proti molům nebo pytlíky s aromatickými bylinkami a kořením. Pokud chcete dvojí obranu, použijte obě varianty. Nejen, že se jim nebude chtít mezi suroviny vletět, ale zároveň chytíte těch pár odvážnějších nebo vyklubaných.
Nálepky proti molům obsahují feromony a lákají samečky. Fungují několik týdnů a obvykle na ně chytíte všechny 4 druhy – zavíječe skladištního, moučného, datlového a paprikového.
Do skříněk nebo přímo do pytlíků a nádob použijte pytlíčky naplněné bobkovým listem, chmelem, levandulí, pepřem, pelyňkem a citronovou nebo pomerančovou kůrou. Tohle aroma moli naprosto nenávidí a nechtějí se k němu ani přiblížit.
Pravidelná kontrola zachrání od pohromy
A poslední bod se věnuje pravidelné kontrole. To, jak častá bude, záleží pouze na vás. Můžete ji dělat třeba 1x měsíčně, což je tak akorát, aby vás to příliš neobtěžovalo, ale aby se dalo ještě zabránit úplnému zamoření.
Jak už jsme psali, zkontrolujte vše, co si přinesete domu. Obvykle stačí rychlá inspekce, nemusíte se tomu věnovat zbytečně dlouho.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.