Jak uchovat křen: Způsobů je hned několik
Zima už je za rohem a sklizeň poslední zeleniny doslova volá. Typickým příkladem může být křen. Právě tato aromatická rostlina vyznačující se silně palčivou chutí a specifickými vlastnostmi rozhodně stojí za pozornost. My se nebudeme věnovat pěstování křenu, které je beztak maximálně nenáročné, ale jeho uchování. Optimální je pochopitelně čerstvý, protože právě skladováním dokáže hodně ztratit na síle i chuti. Struktura vláken se mění a ta nejsou rozhodně tak svěží, jak by měla. Tak jak tak, křen je nezbytné vyrýt, než přijdou silné mrazy. Na způsoby jeho uchování se zaměříme dále.
Několik alternativ uchování křenu v lednici
Ať už se rozhodnete pro jakékoli skladování křenu v lednici, musí být určitě dostatečně vlhký. Optimální je miska s vodou, případně lahev. Klidně ho lze obalit ještě tkaninou nebo mikrotenovým sáčkem. Při správném skladování vydrží křen v lednici klidně i rok. Optimální je také jeho nastrouhání do hořčice, případně smíchání se solí, octem a troškou cukru.
Mrazení křenu
Křen je možné i mrazit, nicméně počítat byste měli s tím, že může ztratit vcelku velké množství onoho pověstného řízu. Mrazit lze jak vcelku, tak ideálně nastrouhaný s citronovou šťávou. Můžete si tak být jistí, že neztmavne. Celé kořeny se musí mrazit dokonale očištění a suché. Po jednom se balí do potravinové fólie.
Uchování křenu ve sklepě
Optimální je skladování ve sklepě. Skladovat se mohou kořeny mající délku přes 20 cm a průměr kolem 2 až 3 cm. Kořeny se vkládají nastojato do nádoby naplněné vlhkým pískem. V nejhorším lze i naležato. Vrstva samotného písku musí být dokonale provlhčená i ve spodní části nádoby.
Křen ve spíži
Ve spíži si své místo křen může najít také. Seříznuté kořeny se vkládají do pet lahve s vodou. Tu je zapotřebí pravidelně měnit.
Sušení křenu
Křen se podélně rozřízne a kořeny nemusí vůbec dělit. Jinak ho ale lze sušit i nastrouhaný. Teplota v sušičce nesmí jít přes 40 stupňů.
Nakládání křenu
Existuje spousta způsobů naložení křenu. Ideální je ten nejjednodušší, a to s octem. Kře se nastrouhá najemno, následně se zakápne kapkou octa proti hnědnutí a poté se svaří voda s octem a solí. Poměr vody a octa bude 1:10, dosoluje se dle potřeby. Směs se zavaří při 80 stupních při 20 minut trvajícím zavařování.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.