Jak uchovat brambory co nejdéle. Větrejte a nedávejte je k cibuli či jablkům
Jak uchovat brambory co nejdéle. Větrejte a nedávejte je k cibuli či jablkům. Brambory jsou v české kuchyni velmi oblíbené ve všech možných podobách. Proto bývají stálou veličinou ve spíži. Aby tam zůstaly v dobré kondici, musí být správně skladovány.
Mýt či nemýt
Brambory před uskladněním zásadně nemyjte, přijdou o svou ochrannou vrstvu a začnou se dříve kazit.
Skladovací teplota
Brambory nemají rády ani teplo ani přílišný chlad. V teplém prostředí vysychají a snadněji se množí různé choroby a plísně, také dříve klíčí. Naopak v přílišném chladu se škrob v bramborách mění na cukr a brambory zesládnou. Mění se tím i jejich struktura a konzistence po uvaření. Z toho důvodu brambory rozhodně nepatří do lednice. Optimální teplota na skladování je kolem 7-10 °C.
Foto: Pixabay
Tma
Brambory skladujte v tmavém sklepě nebo ve spíži. Nemáte-li tmavé místo, brambory přikryjte. Na světle se v bramborách tvoří ve zvýšené míře jedovatý solanin. Ten se projeví zelenou barvou na povrchu. Má hořkou chuť a z brambor úplně nezmizí ani po uvaření.
Vzduch
Brambory potřebují čerstvý vzduch, proto dbejte, abyste je uložili v prostorách, které jsou větratelné. Na samotné uskladnění použijte bedýnku s otvory, kartonovou krabici nebo papírovou tašku. Brambory, stejně jako jiné ovoce a zelenina, při zrání produkují ethylen, který urychluje zrání. V neprodyšném prostředí se ethylen bude hromadit a brambory rychle vyklíčí. Dalším problémem nevětraných prostor je snadné množení bakterií a plísní.
Vlhkost
Brambory obsahují asi 80 % vody. Aby ji neztrácely a zůstaly čerstvé, potřebují být v prostředí s vlhkostí 85-90 %. Naopak ve vlhčích prostorách se množí různé choroby a brambory hnijí nebo plesniví.
Daleko od cibule
Je zvykem skladovat brambory a cibuli vedle sebe, pro brambory to ale rozhodně dobré není. Cibule uvolňuje ve zvýšené míře ethylen a ten, jak už víte, urychluje zrání a klíčení brambor.
Co s bramborami, které nejsou už úplně v kondici
Navzdory snaze o dokonalé skladování občas některé brambory nevydrží. Nejsou-li poškozené moc, jdou ještě zachránit:
- Zelené brambory: pokud mají jen ojedinělé zelené flíčky těsně pod slupkou, lze tyto části oříznout, jsou-li ale zelené celé a do hloubky, vyhoďte je.
- Naklíčené brambory: nemají-li deseticentimetrové klíče, jsou jedlé, klíčky ale odstraňte těsně před použitím.
- Svraštělé brambory: vyschlé chudinky se špatně loupou a mají také houževnatou strukturu. Namočte je na několik hodin do vody, nebo je uvařte ve slupce. Hodí se třeba na přípravu bramborových knedlíků.
- Zesládlé brambory: Pokud víte, že brambory byly nějakou dobu ve velkém chladu, zkuste je dát na několik hodin do teplé místnosti nebo je namočte do vlažné vody. Někdy sladkost částečně zmizí.
- Pokud je brambora nahnilá, plesnivá nebo měkké konzistence, je zkažená, vyhoďte ji.
Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/uskladneni-zasoby-na-zimu-ovoce-zelenina-brambory-jablka.A220911_220341_hobby-zahrada_mce, https://www.lifee.cz/jak-a-kde-skladovat-brambory-aby-vydrzely-co-nejdele-optimalni-je-sklep-s-kminovou-silici-ale-preckaji-i-ve-spizi-aec8e, https://www.denik.cz/zahrada/brambory-uskladneni.html, https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/jak-spravne-skladovat-cesnek-cibuli-proc-s-nimi-radeji-dal-od-brambor
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)