Jak to udělat, aby africká fialka kvetla co nejdéle? Klíčem je správná péče
Africká fialka je nenáročná rostlina, ale určitá specifika musíme brát při pěstování v potaz. Pokud nesplníme její požadavky, nepokvete nám. Tato rostlina je výjimečná tím, že kvete opravdu dlouho, a to i v zimních měsících. Spousta lidí ji po odkvětu vyhodí. To je ale škoda, protože fialka může vykvést znovu! Přinášíme návod, jak o fialku pěstovat, aby dlouho kvetla a kvetení se jí vrátilo.
Africká fialka chce světlo a vlhko
Africká fialka potřebuje dostatečné množství světla, ale ne přímé sluneční záření. Její listy bychom neměli namočit, a to ani při zálivce, ani při mlžení. Rostlina má ráda vlhkost vzduchu, takže můžete použít tyto typy:
- umístěte ji mezi ostatní rostliny tak, aby se vzájemně nedotýkaly,
- investujte do zvlhčovače vzduchu,
- postavte rostlinu do podmisky s vodou a kameny tak, aby se dno květináče nedotýkalo vodní hladiny.
Pokud bychom listy namočili, zvýšíme tím riziko napadení rostliny chorobami. Chcete-li vyčistit listy rostliny, dělejte do měkkým, suchým kartáčem. Ze stejného důvodu rostlinu zaléváme do podmisky (ideálně odstátou vodou pokojové teploty). Mezi jednotlivými zálivkami by substrát měl proschnout.
Foto: Pexels
Africká fialka nesnáší průvan
Africká fialka nesnáší prudké změny teplot. To znamená, že už při přenosu z obchodu je dobré ji na cestu zabalit do novin. Doma ji postavte co nejdříve do teplé místnosti. Neměla by být v předsíni nebo na místě, kde je snadno vystavena průvanu. Od jara do podzimu je dobré fialku hnojit jednou za dva týdny tekutým hnojivem. Jednou za rok rostlinu přesaďte do květináče jen o málo většího, než byl ten předchozí (fialky raději rostou v menších nádobách).
Africká fialka po odkvětu
Africká fialka může kvést znovu a znovu 10 až 12 měsíců v roce. Pokud vám už nekvete, pravděpodobně jste se dopustili závažné chyby v jejím pěstování. Odkvetlé a poškozené květy pravidelně odstraňujte. Důvodem toho, že rostlina znovu nevykvetla, může být některý z těchto: málo světla, málo vlhka, nedostatek hnojiva, výkyvy teplot, nevhodná půda, škůdci a nemoci, nevhodná velikost květináček, příliš hustý porost. Řešení, jak zajistit kvetení rostlina, tak může být následující:
- Více světla – rostlina potřebuje opravdu hodně světla, ale ne přímého slunečního! Otáčejte květináčem jednou za týden (o čtvrt otáčky), zajistíte tím rovnoměrnou korunu.
- Více vlhkosti – nejedná se pouze o vlhkost půdy, ale také vlhkost vzduchu. Vhodná opatření jsme uvedli výše.
- Dostatek živin – je možné, že rostlina vyčerpala všechny živiny v půdě. Přidejte hnojivo pro pokojové rostliny nebo speciální pro africkou fialku.
- Vhodná teplota – rostlině vyhovuje podobná pokojová teplota jako člověku (21 °C). pamatujte, že teplota může být nižší u okna nebo v místech, kde je průvan.
- Sestřihávání – jakékoli nahodilé shluky listů nebo různé výhonky by měly být odstraněny, protože rostlině zbytečně odebírají energii.
Množení fialky
Máte-li zdravou rostlinu, můžete z ní prostřednictvím listových řízků získat nové! Stačí, když list odeberete na konci dubna a necháte zakořenit v zemině či vodě. Už za šest měsíců může tato nová rostlinka vykvést!
Zdroje info:
https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/fiolek-afrykanski-sepolia-w-doniczce-domowa-uprawa-i-pielegnacja-aa-Yr43-hqzc-KiyW.html
https://www.espoma.com/flowers/6-steps-to-keep-african-violets-blooming/
https://africanvioletresourcecenter.com/8-tricks-to-get-your-african-violet-to-bloom-again/
Foto: Pexels
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!