Jak správně zazimovat kanadskou borůvku? Pozor na zálivku

borůvka

Kanadské borůvky se těší čím dál větší oblibě. Však je lze pěstovat na záhonu, ale také v nádobě na terase či balkonu. Jelikož brzy nastane zima, je vhodná doba pro zazimování. Jak na to?

Borůvky jsou velmi zdravé. Jsou plné vitamínů i antioxidantů. Sami víte, že v obchodě nejsou levnou záležitostí. K tomu vlastní úroda borůvek v té nejlepší bio kvalitě je prostě k nezaplacení. Kanadské borůvky se vyplatí si pěstovat. A jelikož jsou částečně cizosprašné, je lepší mít vysazeno více keřů. Jak je správně zazimovat, aby vám plodily i v příští sezóně?

Před zimou je dobré mulčovat

Pokud máte borůvkové keře na zahrádce, nejlepším mulčem jsou piliny. Nikdy ovšem nepoužívejte piliny nebo hobliny z cedru či sekvoje. Vhodná je rovněž kompostová kůra, jakožto hobliny z jehličnanů, kyselé hnojivo či posekaná tráva.

Mulč nasypte okolo keře minimálně do výšky 10 cm. Borůvky mají poměrně mělké kořeny a z těchto materiálů a surovin si berou i potřebné živiny. Ještě před samotným mulčováním je třeba zkypřit půdu. Díky tomu budou mít borůvky dostatek vláhy a omezí se růst plevele.

Zazimování borůvky v nádobě

Kanadské borůvky, někdy též nazývané a prodávané pod názvy jako zahradní, chocholičnaté, hroznovité nebo velkoplodé, potřebují pro přezimování minimálně 2 měsíce teplotu, která neklesne pod 6 °C. Ideálním řešením je, když květináč můžete zapustit do půdy. Pak budete mít o dost starostí méně v rámci zimní péče.

Samozřejmostí pro pěstování borůvek v nádobě je, aby byla dostatečně velká s kvalitním substrátem, rašelina smíchaná s pískem. Rostliny starší 5 let potřebují nádobu o objemu minimálně 45 l. Přes zimu je třeba chránit vhodným izolačním materiálem. Osvědčené jsou z přírodního materiálu, jako je juta, sláma, chvojí. Ale svůj účel splní i průmyslově vyráběné, jako je polystyren či bublinková fólie.

borůvky

Foto: Pixabay

Podstatná je správná zálivka

Zapomínat nesmíte na to, že kanadské borůvky nesmí vyschnout. Je známo, že borůvkám škodí více nedostatek vláhy než samotná zima. Nyní na podzim, když ještě není zem zamrzlá, jim dopřejte vláhu. Při extrémním suchu je třeba zalévat jak na podzim, tak i v zimě. Lepší je použít dešťovou vodu, eventuálně ze studny. Nedoporučuje se voda z kohoutku, neboť chlor borůvkám nesvědčí. Vysychání substrátu lze do určité míry předejít tím, že poskytnete rostlině ochranu z chvojí.

Zdroj: ireceptar.cz, zahrada-centrum.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9268639/

Náhledové foto: Pixabay