Jak správně vytvořit zahradní cestu
Každý, kdo má zahradu už se určitě někdy setkal s tím, že by tu nejfrekventovanější cestu, kterou v zahradě používá, zpevnil nějakým vhodným povrchem. Často je to z praktických důvodů, aby nechodil rozblácenou, vyšlapanou cestičkou, která navíc nikdy nevypadá dobře.
Důležité je sladit materiály
Materiál, který na cestu zvolíme, bychom však měli promyslet. Důležité je sjednotit materiály, které jsou použité v zahradě, na domě nebo oplocení pozemku. Materiál na cestu, který na pozemku není nikde použitý, je nevhodný, protože cesta by působila jako cizí prvek, který sem nepatří. Je důležité, aby byla zahradní cesta vhodně zakomponovaná a v realizaci zahrady nerušila.
Zdroj obrázku: zahradadvoracek.cz
Vedení cesty, přímá nebo klikatá
Často je cesta spojovacím prvkem mezi domem a zahradou, proto by i její forma měla vycházet z architektury domu a vhodně dokreslovat kompozici zahrady na klíč. Samozřejmě pro kratší cesty volíme co nejpřímější směr, pokud však jde o trasy, spojující větší vzdálenosti, nebo o tzv. cesty zážitkové, je vhodné vést kroky co nejpomaleji, a tedy cestu více rozvlnit.
Vhodné materiály k použití
Existuje nepřeberné množství vhodných materiálů na stavbu. Při výběru bychom měli v první řadě zvážit, jak často budeme cestu využívat. Samotná stavba pak nemusí být až tak náročná, protože jde o cestu, kde není potřeba řešit nosnost pro pojezd automobilem a je počítáno pouze s pěší zátěží. Není tedy zapotřebí tolik hutnit a použít několik různých podkladních vrstev. I přesto ale počítejte s alespoň 10 až 15 cm vrstvou drobného štěrku, do kterého se vrchní dlažba či kámen usazuje.
Zdroj obrázku: zahradadvoracek.cz
Jak už bylo uvedeno, je zapotřebí vybrat takový materiál a tvar, který bude v souladu s domem a celkovým charakterem zahrady. Pokud máme moderní, pravidelný dům, je vhodné zvolit ve stejném duchu i dlažbu na cestu. Nejvhodnější jsou k tomu obdélníkové formáty např. 100 x 40 cm. Samotná dlažba pak může být betonová nebo keramická, určená pro venkovní použití s různou povrchovou úpravou. Při výběru tak můžete lépe sladit s fasádou domu. Na venkovní použití je naprosto nevhodná interiérová dlažba. Nejen, že má mnohem kratší životnost, ale navíc nemá oproti venkovní dlažbě protiskluzovou úpravu, kterou při chůzi a především při mokrém povrchu jistě oceníte. Doporučujeme se obrátit na zahradního architekta.
Osvědčeným a také odolným materiálem pro cesty je kámen. Nevhodnější je použít místní kámen, který se přirozeně vyskytuje v dané lokalitě. Vybírejte takové kameny, které jsou ploché s dostatečnou tloušťkou, aby se po položení neviklaly. Nadčasové jsou cesty z kamenných dlažebních kostek, které jsou však na položení velmi pracné. Méně pracné a efektní je použití cihel, k tomu se výborně hodí staré vyřazené cihly, které takto vhodně zrecyklujeme. Navíc jsou často lépe vypálené, a tedy i mnohem odolnější než cihly nové. Využití betonových obrubníků, může být také zajímavým tipem. Položí se však jinak, než se obvykle ukládají, místo na výšku se položí na šířku tak, aby byla jejich pochozí plocha co největší.
Pokud si nechceme složitě vybírat a stavět, plně postačí i obyčejná štěrková cesta, která je neutrální a hodí se ke každému typu zahrady a domu. K tomu je nejvhodnější ostrohranný drobný štěrk, položený ve vrstvě alespoň 20 cm a zhutnělý vibrační deskou.
Autor článku: Kateřina Čadková
Zdroj náhledového obrázku: zahradadvoracek.cz
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.