Jak správně vybrat čerpadlo pro vaši zahradu
Čerpadla mají pro všechny zahrádkáře všestranné využití. Budete je potřebovat pro odčerpání jezírka či bazénu, do studny nebo vrtu. Mezi zahradní čerpadla se řadí i čerpadla pro čerpání pitné a užitkové vody, čerpadla pro zalévání nebo odčerpávání odpadní vody. Na trhu existuje velké množství čerpadel pro různé účely a s různými funkcemi. Jak vybrat to správné?
Ujasněte si účel čerpadla
Zahradní čerpadlo můžete potřebovat pro jeden konkrétní účel, anebo pro řešení různých situací. Ujasněte si proto, k čemu budete čerpadlo používat. Myslete i na to, že účelů může časem přibývat – třeba pokud zvažujete pořízení zahradního jezírka nebo máte pozemek v záplavové oblasti. Poté si zodpovězte několik otázek:
Jakou kapalinu budete čerpat?
Pokud budete čerpat výhradně čistou vodu bez příměsi mechanických částic, můžete zvolit běžné zahradní čerpadlo na vodu. Ovšem pokud je kapalina znečištěná, ať už chemicky nebo mechanickými částicemi, budete potřebovat tzv. kalové čerpadlo.
To si poradí s nejrůznějšími nečistotami, které zachytává do speciálního koše a zabraňuje tak poškození sacího mechanismu. Jestli chcete čerpat kapalinu s obsahem abrazivních částic, měli byste se poohlédnout po čerpadle, které je konstruováno vyloženě pro tento účel. Abrazivní částice totiž opotřebují povrch čerpadla, které tak musí být vyrobeno ze speciálních materiálů.
Jestli navíc chcete čerpat kapaliny s částicemi většími než 50 mm, musíte vybírat z čerpadel s drtičem nebo řezákem. Tato čerpadla větší částice nejdříve rozmělní a poté odčerpají. Čerpadlo s řezákem nebo drtičem zvolte i v případě odčerpávání fekálií ze septiku.
Foto: unsplash
Čerpadlo využijete při zalévání zahrádky.
Kde bude čerpadlo umístěné a z jaké hloubky budete čerpat?
Jestli můžete čerpadlo umístit na suchý povrch a nad hladinu čerpané kapaliny, vystačíte si s povrchovým čerpadlem. To ovšem dokáže odčerpat vodu z maximální hloubky pouze 8 metrů. Širší využití má ponorné čerpadlo, které umístíte přímo do čerpané kapaliny a nejste tak omezeni podmínkami v okolí.
Důležité je také vědět, jaká bude maximální hloubka odsávaného prostoru. Podle toho zvolte čerpadlo s odpovídající sací hloubkou a výtlakem.
Kolik vody potřebujete odčerpat?
Podle toho, jak často a kolik vody budete čerpadlem odčerpávat, zvolte jeho výkon a průtok – tedy rychlost čerpání. Pro větší množství vody, například z bazénů nebo zatopených sklepů, zvolte čerpadlo s vyšším průtokem. Tuto hodnotu výrobci udávají v litrech za minutu, ovšem čím hlubší je odčerpávaný prostor, tím nižší je i rychlost čerpání.
Pokud budete čerpat pouze menší množství vody, například ze studny k zalévání, zvolte raději menší průtok. Ten vám zajistí vyšší tlak vody, který při zalévání oceníte.
Foto: unsplash
Údržbu potřebuje i váš bazén nebo jezírko.
Nejčastější využití ponorných čerpadel
Pojďme si na několika příkladech ukázat, jaké jsou nejčastější typy čerpadel pro různé účely a jak je vybírat.
Čerpadlo do jezírka
Jezírko musíte čas od času vyčistit a zajistit, aby v něm voda cirkulovala. Jedině tak zůstane jezírko hezké a plné života. Stojící a zakalená voda zdravému biotopu rozhodně nesvědčí. K tomu vám poslouží právě zahradní čerpadlo.
Pomocí čerpadla můžete jezírko vysušit pro účely čištění, ale čerpadlo můžete nechat i permanentně zapojené z důvodu cirkulace a filtrace vody. V jezírku jsou větší nečistoty, a proto je nutné vybrat kalové čerpadlo, ideálně i s řezákem, aby se do sacího mechanismu nezachytily větší kusy rostlin.
Zároveň lze předpokládat, že kolem jezírka nebude dostatečný prostor pro stabilní umístění povrchového čerpadla, a proto je vhodnější ponorné. To navíc nenaruší ráz vaší zahrádky, nebudete jej vidět ani slyšet. Jestli pro odčerpání jezírka zvolíte ponorný typ čerpadla, nemusíte si lámat hlavu s maximální sací hloubkou ani výtlakem čerpadla, jelikož pro tento účel budou dostačující i nejnižší hodnoty.
Zaměřte se ale na průtok, který musí být dostatečně velký pro objem vašeho jezírka. Jelikož jde o větší, ale mělčí vodní plochu, doporučujeme čerpadlo s plovákovým spínačem, který čerpadlo vypne, pokud při odčerpávání hladina vody klesne k určité hranici. Tím se zabrání běhu nasucho, který by mohl ponorné čerpadlo poškodit. Zbylou kapalinu můžete odčerpat v manuálním režimu.
Foto: unsplash
Pro čerpání pitné vody nepotřebujete kalové čerpadlo.
Ponorné čerpadlo do vrtu
Z vrtu čerpáte čistou vodu, a proto nepotřebujete kalové čerpadlo. Ovšem zaměřte se na rozměry čerpadla, jelikož vrty jsou zpravidla velmi úzké. Kolem čerpadla navíc musí být ve vrtu několik centimetrů prostoru, aby se čerpadlo nezaseklo o nerovnosti a mohlo být chlazeno okolní vodou.
Každopádně budete potřebovat čerpadlo ponorné, a to s dostatečně dlouhou hadicí, která odpovídá hloubce vrtu. Hloubka vrtu musí být zohledněna i v tzv. dopravní výšce čerpadla. Podle vaší spotřeby vody zvolte požadovaný výkon čerpadla.
I v tomto případě doporučujeme vybrat čerpadlo s plovákovým spínačem, aby se z důvodu nízké hladiny vody nepoškodilo. Dalším vhodným doplňkem je tzv. plovoucí sací koš, který umožňuje čerpat vodu pouze z hladiny, tedy bez mechanických nečistot, které se usazují na dně vrtu.
Náhledové foto: unsplash
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.