Jak správně rozmrazit maso
Zásoby v mrazáku mají úplně všichni. Jak ale postupovat, když není času nazbyt a maso potřebujeme co nejrychleji zpracovat? Je zmrzlé na kámen a český nešvar v podobě rozmrazování v mikrovlnné troubě se vám příčí.
Dokonalost sama
Pokud máte několik hodin času nebo plánujete vaření s dostatečným předstihem, máte vyhráno. Stačí maso vyndat z mrazáku a nechat povolit při pokojové teplotě. Vložte celý balíček včetně sáčku do mísy a dejte mu dostatek času. Jedině tak se nenaruší vlákna a maso si udrží chuť i šťávu. Bohužel jde o velmi zdlouhavý proces v řádu mnoha hodin, v ideálním případě trvá celou noc. Záleží na nastavení mrazáku a typu masa, každé na chlad reaguje jinak.
Rozmrazování masa v lednici je stejně časově náročné, ne-li víc. Opět ho vložte do mísy, kam se odchytne přebytečná voda.
Mikrovlnná trouba
Nejoblíbenější způsob paradoxně ani zdaleka nepatří k těm nejzdravějším. Jeho jedinou výhodou je rychlost, žádné další benefity tato metoda nepřináší. Pokud máte na přípravu jídla jen pár minut, že mikrovlnná trouba ideální řešení. Jen musíte dát pozor, abyste časovač nastavili správně. Při přetažení se konce masa rozpálí a oschnou, což negativně ovlivní jeho chuť. Chcete-li tomu předejít, zabalte celý kus do nepropustné folie. Zdravému životnímu stylu se tím ale ještě více vzdálíte. Na druhou stranu se nabízí otázka, proč troubu záměrně bojkotovat, když tu možnost máte. Mikrovlnka tedy ano, ale jen v nouzové situaci.
Klasická trouba
Mnohé trouby jsou natolik chytré, že vyjma pečení a grilování, které je dnes už běžnou součástí těchto spotřebičů, umí i rozmrazovat. Nejde o tak invazivní „zákrok“ jako u mikrovlnky, trvá ale o něco déle. Proces je postupný a o něco zdravější. Je ale třeba dávat pozor, aby se maso skutečně rozmrazilo a nezačalo se (ještě s promrzlým vnitřkem) rovnou péct.
Zdroj foto: Pixabay
Studená lázeň
Ideál v situacích, kdy nemáte dostatek času na klasické rozmrazování a zároveň nechcete riskovat použitím mikrovlnné trouby. Vložte maso do misky se studenou vodou o teplotě kolem 4 stupňů. Musí být celé ponořené. Voda na masa působí lépe než vzduch, a tak je celý proces o něco svižnější.
Zpozorněte
Spoustu lidí zřejmě napadne, proč rozmrazovat v lednici nebo ve studené vodě, když by se dal proces značně urychlit pár stupni navíc. Horká voda ale zmrzlému masu vůbec nesvědčí. Teplotní šok napomáhá množení bakterií, které způsobí zdravotní potíží v podobě úporných nevolností. Opomenout nelze ani nerovnoměrné rozmrazování, kdy se horká voda k vnitřku masa dostane o mnoho déle než k jeho povrchu.
Zdroje info: napovime.cz, vlastní zkušenosti autora
Náhledové foto: Pixabay