Jak správně pěstovat a pečovat o jehněčí ucho
Jehněčí ucho je velkým milovníkem slunce a je oblíbené kvůli svým chlupaťoučkým listům, které jsou stříbřitě zbarvené. Snadno se rozšíří po vaší zahradě, což z něj dělá efektivní půdokryvnou rostlinu pro místa na zahradě, která trpí v důsledku slunečního žáru.
Jako suchomilná rostlina je využívána zahradníky k výzdobě skalek. Jehněčí ucho vám opravdu rychle vyroste do plné krásy a vysazuje se až na jaře. A stačí vám malé množství sazenic k tomu, aby vám zaplnily danou plochu. Ve většině případů se rostliny pěstují kvůli jejich zbarvení a textuře, ale může se stát, že vám odhalí své krásné fialové květy.
Květní klasy dosahují až 18 palců na výšku, ale ostatní části rostliny zůstávají pevně u země. Jehněčí ucho se k nám dostalo ze Severní Ameriky. I přesto, jak se dokáže lehce a rychle rozmnožovat, není vedena jako invazivní druh – a není jediná!
Jak o rostlinu pečovat
Nevadí ji ani suchá půda, ale stejně je lepší ji dopřát středně vlhkou půdu, která je na slunném místě. Také pozor na příliš bohatou půdu, která umožní agresivní rozmnožování jehněčího ucha. Protože se tak rychle šíří, zasaďte ho s většími rozestupy (klidně i 15 – 20 cm). U květů jistě oceníte jejich jemnou ovocnou vůni.
Jehněčí ucho se tedy pěstuje na slunných místech, ale v chladnějším klimatu. Pokud máte pouze místo, které trpí na půdní eroze, doporučuji využít doplňujícího stínění, například natáhněte textilii a udělejte přístřešek. Na prudkém slunečním záření dojde ke spálení listů. Pokud je půda suchá, rostliny zalejte, jinak není třeba extra zalévat. Je dobré k rostlinám přisypat i mulčovací kůru, která bude chránit zemi před vysušováním a bude uvolňovat živiny.
Hnojivo
Po většinu času se k rostlinkám nic nepřihazuje, a je jedno pokud jste je zasadili do bohatší půdy nebo do půdy, která není až tak bohatá na živiny. Rozhodně neuškodí každé jaro přidat menší vrstvu kompostu k rostlinám, aby se podněcoval růst.
Druhy jehněčích uší
“ Velké uši “
Tato odrůda je nejvíce užívaná pro pěstování ve větších zahradách, kde máte dostatek prostoru. Než tato odrůda vykvete, může to trvat i roky, takže vytrvejte. Dobré na tom je, že je velmi odolná proti chorobám.
“ Stříbrný koberec “
Ani tato odrůda nekvete příliš často, proto se nelekejte, že hned prvním rokem nevykvete. Jeho předností je, že zůstává při zemi. A díky svým menším rozměrům, dokáže přirozeně poskytovat krytí pro půdu před sluncem.
“ Bavlněné ucho “
Za svůj název vděčí chlupatým a vlnitým útvarům, které se vyskytují po celých květních stvolech, kde by místo toho měly být květy.
Zdroje info: thespruce.com, cs.veganapati.pt
Náhledové foto: Pixabay
Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.