Jak správně pečovat o juku?

Juka

Juku v podmínkách České republiky pěstujeme jako pokojovou květinu. Jako takové je flexibilní, snadná na údržbu a péči. Považuje se za rostlinu, která velice dobře čistí vzduch – to je jen její další výhoda. Původem pochází z horkých suchých oblastí Ameriky a Karibiku. Juka obsahuje velké množství druhů a je velice atraktivní. Proto se stala jednou z nejoblíbenějších pokojových květin.

Popis rostliny

Juka pochází z čeledi Agavoideae. Dorůstá výšky od 60 cm až po veliké jukové stromy (v závislosti na druzích). Je typická pro své tuhé, vzpřímené, mečovité stálezelené růžice. Juka vyžaduje jasné světlo. Je odolná vůči suchu, ale potřebuje dobře odvodněnou půdu. Nikdy rostlinu nepřelévejte. Jako pokojová rostlina se juka vyskytuje ve formě keře nebo na kmínku. Keře se vytvářejí z několika rostlin na jeden květináč.

Juka zvládne teplotní změny

Mnoho tropických pokojových rostlin nezvládá významné změny teploty, i když stále pracují při čištění vzduchu. Avšak juka má tu skvělou vlastnost, že se teplotním změnám dokáže přizpůsobovat. Můžete ji tedy umístit do vstupní haly nebo kamkoli, kde se často mění teploty. Obecně platí, že juka je příliš velká na okno. Ideálním umístěním je proto podlaha nebo jako součást květinového aranžmá.

Půda a zálivka

Juka ocení teplé, slunné prostředí a poměrně suchou a dobře odváděnou půdu. Půda nemusí být bohatá na živiny. Vhodnější je vysoký podíl písku nebo oblázků. Vhodná je kombinace rašeliny nebo kokosového vlákna a písku v poměru 3:1.

Co se týče zalévání, juku stačí příležitostně pokropit vodou. Vhodné je proto nahoru umístit kamínky, které zabrání ztrátě této vlhkosti ve vzduchu. Čas od času také můžete listy navlhčit hadříkem nebo rozprašovačem. Pokud jsou listy žluté nebo uschlé, znamená to, že zálivka není dostatečná.

Přenášení rostliny

Pokud jste zvyklí některé rostliny přenášet v létě ven, u juky na to zapomeňte. Pokud jednou pěstujete juku jako pokojovou rostlinu, měla by po celý rok zůstat uvnitř. Přenos ven může způsobit spáleniny, problémy s aklimatizací a přivodit rostlinné škůdce, které si navíc natáhnete do interiéru, až budete rostlinu přenášet opět dovnitř.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.