Jak skladovat brambory

Brambory nové

Pokud máte správně připravený sklep na skladování ovoce a zeleniny, pak to nejhorší už máte za sebou. Samotné skladování brambor není až tak náročné, pokud dodržíte několik základních podmínek. Vzhledem k tomu, že brambory při uskladňování pouští vlhkost, je potřeba sklep čas od času vyvěrat – nejlépe v období, kdy nemrzne a neprší. Takto zabráníte šíření hniloby a různých nemocí.

Ke skladování se hodí pozdní odrůdy

Pokud byste chtěli pěstovat pouze tolik brambor, kolik stihnete spotřebovat, pak vybírejte z raných a velmi raných odrůd. Ty totiž obsahují méně škrobu a rychle ztrácí vodu, proto nejsou k dlouhodobému skladování vůbec vhodné. Polorané a polopozdní odrůdy vydrží o něco delší skladování, avšak nejdéle vydrží právě pozdní odrůdy.

Brambory

Brambory: Foto Pixabay

Nechte jim čas „zahojit se“

Po sklizni nechte brambory dva až tři týdny při poměrně vysoké teplotě – okolo 15 °C. Tento čas potřebují k tomu, aby se „zahojily“. Jejich slupka v tomto období pěkně ztvrdne a brambory budou odolnější. Poté už je skladujeme v připraveném a vyčištěném sklepě při teplotě 4 až 6 °C. Teplota by v žádném případě neměla klesnout pod 0 °C.

Brambory mají rády tmu

Pokud máte ve sklepě okno, tak jej zatemněte. V případě, že nemůžete bramborám zajistit temno, kupte si prodyšnou tmavou textilii, kterou brambory přikryjete. Tím přispějete k prodloužení jejich životnosti.

Silice k prodloužení trvanlivosti brambor

Silice jsou skvělým způsobem, jak zabránit napadení brambor různými chorobami a zároveň zajistit to, aby vyklíčily. Těchto skvělých vlastností silic bylo využito při výrobě tzv. zembagových pytlů, tedy speciálních pytlů na brambory, které obsahují speciální vložku se silicemi. Silice se přirozeně vyskytují v několika bylinách a koření. Velice účinné je například použití silic z kmínu.

Daleko od jablek

Nikdy neskladujte brambory v blízkosti jablek. Jak jablka dozrávají, produkují etylen, což je plyn, který urychluje klíčení brambor. Jablka zase získávají od brambor jejich chuť. Před uskladněním také dejte stranou všechny poškozené brambory, které jsou náchylné k plísním a různým chorobám – a mohly by „nakazit“ i další brambory.

Brambory: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!